MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-05-03 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja świętowano w Pelplinie 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 10.00 w Bazylice katedralnej w Pelplinie sprawowana była Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił rektor WSD w Pelplinie ks. Antoni Bączkowski.

 

         Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik na Placu Wolności. Zebranych prowadziła Pelplińska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. W okolicznościowym wystąpieniu, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch mówił o znaczeniu majowej Konstytucji oraz podziękował wszystkim za udział i organizację obchodów. Następnie delegacje instytucji, zakładów pracy, partii politycznych, stowarzyszeń, szkół, innych organizacji i osób, składały wiązanki kwiatów przed pomnikiem poległych w walce o wolność Ojczyzny. Uroczystość zakończono odśpiewaniem Roty.

 

Relacja filmowa: TV Pelplin

Z kart historii:

5 maja1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do roku 1989, w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja.


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk