MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2005-09-12 Dożynkowy RELAKS


/>
„Od myszy aż do Cesarza – wszystko żyje z pracy gospodarza”.
To wschodnie porzekadło dobitnie obrazuje ogromne znaczenie rolniczego trudu. Ciężka, systematyczna praca w gospodarstwie przynosi plon.
Po trudzie należy się odpoczynek i odrobina relaksu.
W Pelplinie podziękowano za tegoroczne plony w niedzielę 11 września 2005r. Rozpoczynając od Mszy św. odprawionej w intencji rolników, której przewodniczył biskup diecezji pelplińskiej J.B. Szlaga. Następnie barwny korowód dożynkowy udał się ulicami miasta na miejscowy stadion.
Jak nakazuje tradycja Starostowie tegorocznego Święta Plonów przekazali świeży, pachnący chleb na ręce burmistrza wyrażając życzenie by został podzielony wśród społeczności gminnej.


Zaszczytną rolę Starostów w tym roku pełnią

Pani Edyta Nagórska z Rożentala oraz

Pan Adam Pliszka z sołectwa Ropuchy.

Starościna Edyta Nagórska od 41 lat związana jest z Rożentalem,
( wcześniej mieszkała w Tychnowach / k. Kwidzyna). Z chwilą wyjścia za mąż za Stanisława, razem prowadzili (od 1964 r.) wówczas 45 ha gosp. rolne ukierunkowane na hodowlę owiec. „Początkowo było trudno” – wspomina Pani Edyta – „utrapieniem były choćby przymusowe dostawy, ale dzięki ciężkiej pracy można było zainwestować w gospodarkę i rodzinę”.
Państwo Nagórscy wychowali 4 dzieci ( 2 synów i 2 córki) i doczekali się 5-cioro wnucząt. Dzisiaj gospodaruje syn Krzysztof ( 30 lat), który po ukończeniu Technikum Rolniczego od 1995 roku wraz z małżonką Eweliną pracuje na obecnie 100 ha gosp. rolnym, gdzie dominuje hodowla trzody i uprawy roślinne.
Po tylu latach Pani Edyta stanowi dzisiaj swoiste ognisko domowe. Będąc na emeryturze, opiekuje się wnukami a od czasu do czasu pomaga w pracach gospodarskich. Całe swoje życie związała z Rożentalem a nieprzeciętna aktywność zauważona została przez Panią sołtys, która doceniając zaangażowanie Pani Edyty, poprosiła o pełnienie roli Starościny tegorocznych dożynek w gm. Pelplin.
Pan Adam Pliszka Starosta dożynek– gospodaruje od roku 1949 na 37 ha, które przejął po ojcu.Zadbał i upiększył dworek po przedwojennym staroście tczewskim Wacławie Dytkiewiczu, zamordowanym przez hitlerowców.
Dzisiaj wraz z małżonką i dziećmi stworzyli doskonałe warunki bytowe dla rodziny.
Pan Adam szczyci się pięciorgiem dzieci, z których najstarszy syn posiada gospodarstwo w Zelgoszczy gm. Lubichowo.
Podstawą produkcji gospodarstwa dzisiejszego starosty dożynek, jest hodowla koni, bydła, trzody chlewnej oraz uprawa siewnych odmian zboża.
Pan Adam jest aktywnym członkiem Związku Hodowli Koni. Jego zdaniem dzisiejsze rolnictwo jest mało opłacalne, lecz jeśli dołoży się starań i serce może stać się dochodowe.
Poproszony o przewodzenie w gminnych dożynkach przez sołtysa wsi, nie odmówił i przyjął tę propozycję jako wyróżnienie. Jest znanym i aktywnym obywatelem naszej gminy.

Burmistrz i zaproszeni goście w swych wystąpieniach z życzliwością i uznaniem wyrażali się o pracy rolników.
Sołectwa Rożental i Ropuchy, które przewodziły w dożynkowej imprezie stanęły do walki w turnieju wsi. Nie mało emocji wzbudziły konkurencje przygotowane przez organizatorów.
W ostatecznej klasyfikacji turnieju lepsi
okazali się przedstawiciele wsi Ropuchy,

zwyciężając większości zadań.


Podsumowano i nagrodzono najlepsze wieńce dożynkowe. Najpiękniejszy okazał się wieniec przygotowany przez KGW Rożental.

Okazale prezentowały się stoiska gospodyń wiejskich zaprezentowane w czasie trwania imprezy.


/>


Najwyższe uznanie wśród jurorów i społeczności znalazło stoisko z Lignów Szlacheckich, które „zainkasowało” nagrodę 2.000 zł ufundowaną przez sponsora LIPTON i KNOR ( które w ramach reklamy podarowało uczestnikom zabawy wiele gadżetów.
Organizatorzy zaprosili społeczeństwo gminy na koncert Teatru Muzycznego „HALS” pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”, natomiast od godz. 19:00 zorganizowano potańcówkę, w czasie której doskonale bawili się licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.
Wiele wspomnień wyniesiemy z tegorocznych dożynek, które okazały się imprezą udaną a organizatorami jej byli Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin, Gminny Ośrodek Kultury, Parafia Rzymsko-Katolicka w Pelplinie oraz sołectwa Rożental i Ropuchy.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Dożynek Gminnych.

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk