MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-06-11 Dni Pelplina już za nami

Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Mowa oczywiście o Dniach Pelplina, które od 2000 roku obchodzone są na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Pelplinie.

Świętowanie rozpoczęliśmy w piątek 8 czerwca rozegraniem turniej koszykówki ulicznej BasketMania. Jest to sportowa impreza towarzysząca, która już od kilku lat ubogaca program obchodów święta naszego miasta.

O godz. 15:00 w Rożentalu Burmistrz Pelplina dokonał uroczystego otwarcia skataperku. Jest to miejsce skierowane nie tylko dla miłośników rolek, rowerów BMX czy deskorolek, ale także dla rodziców z dziećmi czy osób po prostu chcących udać się na spacer i odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Na skateparku znajdują się przede wszystkim bank ramp i quater pipe służące do rozpędzania się na środkowe przeszkody. Sercem obiektu są dwa funboxy – jeden z tzw. grindboxem (czyli murkiem oporowym), a drugi z poręczą. Elementy te pozwolą na wykonywanie różnych ewolucji na deskorolce czy też rolkach. Do zabawy i nauki nowych trików służyć będą dwa grindboxy.

Następnie, o godz. 16:00, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pelplinie. W sesji uczestniczyli goście Piotr Odya - przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego, Mariusz Wiórek - Wicestarosta Tczewski, Wojciech Szulc - zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. W trakcie sesji Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch w swoim wystąpieniu przedstawił pokrótce historię Pelplina, poczynając od jego burzliwego rozwoju od XII wieku a kończąc na dzisiejszych inwestycjach (budowa obwodnicy miasta Pelplina oraz budowa autostrady A-1).

Na piątkowej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła razem z Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin Andrzejem Stanuchem wręczyli Medale "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin", które przyznano następującym osobom:
•    pani Maria Daszkiewicz
•    pan Wiesław Wuttrich
•    pan Andrzej Flisik
•    pan Andrzej Chojnacki

Wyróżniono także młodych sportowców naszej gminy oraz ich rodziców i trenerów, bez wsparcia których osiąganie sukcesów byłoby znacznie trudniejsze. Burmistrz Pelplina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie złożyli także wyrazy uznania dwóm mieszkańcom Gminy Pelplin, którzy wykazali się bohaterską postawą w czasie meczu KS „Wierzyca” Pelplin ratując życie jednemu z kibiców.

Sobotnie obchody święta miasta rozpoczęły się od rozegrania otwartego Turnieju „Baśki” o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplinw którym rywalizowało 30 uczestników. Turniej wygrał Stanisław Paluchowski (Gniew), drugie miejsce Kazimierz Dąbrowski (Gniew), trzecie Jakub Szwarc (Pelplin). Sędziował Ludwik Kurczyński członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Baśki (Garcz k. Gdańska).

Następnie, na Targowisku Miejskim w Pelplinie odbył się XIII Bieg Papieski. W biegu udział wzięło wielu mieszkańców Pelplina i okolic. Wszystkim sportowcom dziękujemy za tak liczny udział, a co najważniejsze za prawdziwie sportowego ducha rywalizacji.

O godz. 16:00 ulicami miasta przeszedł barwny korowód, który prowadziła „Pelplińska Orkiestra Dęta” pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy Pelplina, przeszli na Targowisko Miejskie, gdzie oficjalnego otwarcia Dni Pelplina dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, a hejnał Pelplina zagrał Lech Kluge. Po słownie wstępnym Burmistrz życzył wszystkim udanej zabawy i obwieścił, że świętowanie czas zacząć.

Pierwszym punktem programu było wręczenie nagród zwycięzcom „Biegu Papieskiego”. Zawodnicy z satysfakcją odbierali puchary i medale z rąk Burmistrza Pelplina.

Następnie odbyły się występy artystyczne. Na scenie jako pierwszy wystąpił zespół, który tworzą panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Pelplin. W kociewskich strojach wyśpiewały kilka piosenek, kończąc na zachęcie do kibicowania podczas tegorocznego Euro. Następnie wystąpili uczniowie lokalnych szkół - podopieczni z SOSW w Pelplinie, zespół "D-molki" z ZKiW w Kulicach, zespół "Parasolki" z ZS nr 2 w Pelplinie. Wszystkie występy  były bardzo dobrze przygotowane i nagrodzone oklaskami.

Tradycyjnie podczas Dni Pelplina rozegrany został Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W szranki stanęły trzy KGW: Bielawki, Rożental i Wielki Garc. Po rozegraniu konkurencji najlepsze okazały się panie z KGW Rożental. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny była nagroda oraz puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Muzyczny wieczór rozpoczął koncert „Grupy Operacyjnej”, która miała wielu fanów szczególnie wśród młodszej widowni.

Zobacz film z koncertu Grupy Operacyjnej TV Pelplin

Gwiazdą sobotniej imprezy była Małgorzata Ostrowska z zespołem. Koncert zgromadził tłumy uczestników, którzy zobaczyli pełną energii i dynamiczną wokalistkę. Na finał koncertu Małgorzata Ostrowska zaśpiewała chyba najbardziej znany jej utwór z 1983 roku „Szklana pogoda”.

Zobacz zdjęcia z koncertu na oficjalnej stronie M. Ostrowskiej

Ostatnim punktem sobotniej imprezy była zabawa taneczna, do której znakomicie zagrał zespół „Climat”. Zabawa zakończyła się o drugiej w nocy.

Kolejny dzień obchodów święta miasta, czyli niedziela 10 czerwca była dniem wspomnienia wizyty papieża Jana Pawła II. O godz. 10:00 w Bazylice katedralnej odprawiona została uroczysta Msza św., w której udział wzięli przedstawiciele samorządu pelplińskiego oraz lokalnych instytucji, a także mieszkańcy.

Wielkie wydarzenie w historii Pelplina sprzed trzynastu lat upamiętniane jest m.in. w programach artystycznych dzieci przedszkolnych pod nazwą „Pięć minut dla papieża Jana Pawła II”. Dzieci z placówek Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 2 w Pelplinie, Przedszkole w Rajkowach i Kulicach,

Od godziny 12:00 na ulicy Mickiewicza można było oglądać wystawę pt. „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Tegoroczne obchody Dni Pelplina zakończyły się nabożeństwem czerwcowym na górze Jana Pawła II.  Zaśpiewał zespół wokalno-instrumentalny „Na cały głos”, a całość poprowadził ks. prałat Ireneusz Smagliński, dyrektor Radia Głos. Na zakończenie uroczystości Burmistrz Andrzej Stanuch podziękował za całe Dni Pelplina i wspólnie z księdzem Smaglińskim i ks. Gełdonem wypuścili białe gołębie. Chwilę później kolejnych około 150 gołębi pofrunęło nad górą na znak pokoju.

Miejski Ośrodek Kultury dziękuje za pomoc w organizacji wydarzeń związanych z obchodami Dni Pelplina - Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej w Pelplinie.

(z wykorzystaniem materiału RPI)

Zobacz zdjęcia

Sponsor Dni Pelplina 2012

Elektrownia Północ Sp. z o.o.

 Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk