MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-06-26 Goście z Włoch zawitali w Pelplinie

W poniedziałek 25 czerwca do Pelplina przybyła 5.cio osobowa delegacja z Colletorto we Włoszech. Goście ze słonecznej Italii pozostaną w biskupim mieście do soboty. Nawiązanie kontaktów nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy to delegacja z Pelplina gościła w Colletorto w ramach początków współpracy z partnerem do unijnego projektu „Europa dla obywateli”. Celem programu jest promocja kultury poszczególnych krajów, rozwój trwałej współpracy pomiędzy obywatelami oraz włączenie mieszkańców do aktywnego udziału w integracji europejskiej. Organizacja pozarządowa z Colletorto we Włoszech wyraziła chęć podjęcia współpracy i zaprosiła delegację z Pelplina na pierwsze spotkanie do siebie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.

Pierwszego dnia goście z Włoch zwiedzili naszą piękną katedrę w Pelplinie, Muzeum Diecezjalne i nową Bibliotekę Diecezjalną. W godzinach popołudniowych, w Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie grupy włoskiej z 15 osobową grupą polską, która już w sierpniu tego roku wyjedzie do Colletorto. Na spotkaniu lider projektu Marco Verna przedstawił zaplanowane działania i podziękował inicjatorom z Polski za dotychczasową współpracę. W czasie pobytu w Polsce goście z Włoch poznają jeszcze zamek w Gniewie i Trójmiasto. W środę zaplanowano oficjalne spotkanie z władzami miasta Pelplina. W czwartek w strefie kibica w Gdańsku będą kibicować swojej drużynie w meczu z Niemcami podczas półfinału Euro 2012. Pobyt gości jest doskonałą okazją do integracji mieszkańców obu miasteczek.  

Warto przypomnieć, że Colletorto położone jest w południowo-wschodniej części regionu Molise. Jest to tradycyjna, charakterystyczna miejscowość położona na wzgórzach, 5 5 km od stolicy regionu Campobasso i 50 km od nad morskiego kurortu Termoli u wybrzeża Adriatyku. Umiarkowany klimat z łagodnymi zimami i gorącymi latami zapewnia doskonałe warunki drzewom oliwnym. Zabudowę Colletorto charakteryzuje labirynt wąskich uliczek pośród domów z kamienia i wapienia. Gospodarka miejscowości przez wieki obraca się wokół uprawy oliwek i produkcji oliwy z oliwek. Znajduje to odzwierciedlenie w herbie Colletorto, który przedstawia lampę naftową na tle złotej ziemi, otoczoną gałązkami oliwek i liści dębu.

 


Colletorto


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk