MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-09-08 Dożynki Gminne

W sobotę 8 września w Bielawkach odbyły się Dożynki Gminy Pelplin. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w ogrodach Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek, Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Tadeusz Brzeziński – Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie, który dużo miejsca poświęcił tradycji, przywiązaniu polskiej wsi do wartości chrześcijańskich. Na zakończenie modlitwy poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

W uroczystościach dożynkowych w Bielawkach uczestniczyli: Józef Puczyński – starosta Tczewski, Andrzej Stanuch - burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, ks. Stanisław Borzyskowski – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi, ks. Ireneusz Smagliński – dyrektor Radia Głos, Tadeusz Błędzki – zastępca Burmistrza Pelplina, Siostra Alicja - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach, radni gminy Pelplin, sołtysi, strażacy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, lokalni przedsiębiorcy, mieszkańcy sołectwa Bielawki i gminy Pelplin oraz goście.

Po Mszy św., z muzyką na czele, wszyscy udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Wręczenia chleba Burmistrzowi Gminy Pelplin dokonali starostowie Dożynek pani Kazimiera Nadolna i pan Ireneusz Borys. Burmistrz po przyjęciu chleba podziękował za ciężką pracę rolników i w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. informacje o produkcji rolnej w gminie Pelplin.

W programie Dożynek na scenie zaśpiewał zespół folklorystyczny, który tworzą panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pelplin. Zespół zawiązał się cztery miesiące temu, ale wciąż pozostaje bez nazwy. Panie wypadły doskonale! Poziomem swojego występu mogą już zawstydzić niejeden starszy stażem zespół. Gratulujemy!

Podczas sobotnich Dożynek, Burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch podziękował wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich z gminy za pracę i zaangażowanie w życiu kulturalnym i wręczył dla każdego KGW po kilka biletów na koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który odbędzie się 30 września tego roku w Gdyni.

Z kolei na scenie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć dwie znakomite wokalistki, obie z Bielawek, które wygrywają konkursy gminne i regionalne. Nikola Freda i Natalia Wensierska zaśpiewały po kilka piosenek, wywołując aplauz publiczności.

W dalszej części programu wystąpiła „Kapela z nad Wierzycy” z Pelplina (też bardzo młoda stażem). Tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który w tym roku wygrało sołectwo Międzyłęż. Odbyła się także rywalizacja trzech sołectw w turnieju, który zakończył się zwycięstwem gospodarzy z Bielawek.

Prawdziwą gwiazdą wieczoru, nie tylko zapowiadaną wielokrotnie przez prowadzącego całe Dożynki Piotra Łagę – dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, ale porywającą serca i nogi do tańca, okazał się koncert zespołu „Wędrowne gitary”. To był fantastyczny koncert, który mieszkańcy Bielawek i goście Dożynek z pewnością  długo zapamiętają. Przeboje „Czerwonych gitar” rozgrzały wszystkich obecnych. Zabawa kontynuowana była dalej przy zespole „Oktava”, który po raz kolejny pokazał, że świetnie potrafi bawić naszych mieszkańców.

Gospodarze Dożynek Gminnych – sołectwo Bielawki, z pomocą pana Stanisława Rąbały przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Ponadto były dmuchane atrakcje dla najmłodszych, a teren sobotniej imprezy został przyozdobiony w radosne elementy.

Zdjęcia


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk