MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-09-17 XII Jarmark Cysterski już za nami


W miniony weekend, w dniach 15-16 września 2012 r. Pelplin ponownie znalazł się pod panowaniem księcia Mestwina. Stało się tak za sprawą Jarmarku Cysterskiego, który po raz dwunasty odbył się na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.

Wieść o wyjątkowej atmosferze dni, w których Pelplin wraca do swych korzeni obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściąga także gości z całej Polski a nawet z zagranicy. Zacznijmy jednak od początku.

Obchody Jarmarku rozpoczęły się w sobotę (15.09). Już od wczesnych godzin rannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii a także Koła Gospodyń Wiejskich, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. O godz. 10:00 w Auli Biblioteki Diecezjalnej im. Bpa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbyła się promocja monografii „Pelplin – Doberan” prof. dr hab. inż. E. Łużynieckiej.

Jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch, tak więc zgodnie z tradycją o godz. 12:30  z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XIII Biegu Cysterskiego. Zawodnicy biegli w pięciu kategoriach wiekowych.

Po oficjalnym otwarciu Jarmarku Cysterskiego przez Starostę Tczewskiego Józefa Puczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha oraz Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego Alicję Słyszewską, młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego mogła podszkolić kunszt rycerski sprawdzić swoje rycerskie umiejętności biorąc udział w turnieju rycerskim.

Po południu na placu przed Collegium Marianum odbył się piknik Cysterskie Złoto. Pyszna pelplinka, smaczna drożdżówka z jabłkiem, powidła i inne jabłeczne smakowitości królowały podczas sobotniego dnia.

W sobotnie popołudnie w swojej duchowej stolicy spotkali się także Kociewiacy, by o godz. 16:00 modlić się o pomyślność Kociewia i Kociewiaków, a także radować „darem obecności” wspólnoty osiadłej w dolinie Wierzycy i Wisły. O godz. 17:30 odbył się przemarsz Kociewiaków, zespołów muzyki dawnej i rycerstwa. Następnie w pelplińskiej katedrze można było wziąć udział w VI Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej. Wieczorem natomiast na scenie zaprezentowały się kociewskie zespoły Jordan i Ajagore, w Colegium Marianum odbyła się biesiada staropolska, a o 22:00 przed katedrą pokaz tancerzy z ogniem.

W niedzielę, tradycyjnie już, o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy.

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na przed dawne opactwo, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności, to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. W Bazylice Katedralnej i na wirydarzu  rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej w ramach VI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Natomiast w krużgankach ożyło pelplińskie skryptorium, gdzie chętni mogli pobrać naukę pięknego pisania piórem i atramentem.

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczno-kostiumowy „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu”.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem. Dzięki Waszej pracy cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

(za RPI)

 

Kliknij tutaj aby zobaczyć zdjęcia z Jarmarku.

 

 Sponsor Jarmarku:

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk