MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 25 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-11-11 Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2012 roku w Pelplinie odbyły się obchody 94. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.
Co roku święto obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od uczczenia pamięci pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego, który spoczywa na pelplińskim cmentarzu.  Następnie sprawowana była Msza św. w bazylice katedralnej w intencji Ojczyzny, a po Mszy odbył się przemarsz uczestników na Plac Wolności z "Pelplińską Orkiestrą Dętą" na czele. Burmistrz Andrzej Stanuch w swoim wystąpieniu przypomniał trudną drogę do wolności, jaką przeszedł naród polski. Delegacje instytucji, zakładów pracy, szkół i różnych organizacji, złożyły kwiaty przed pomnikiem poległych w walce o wolność.

Ostatnia część obchodów odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie najpiew wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego "Kiedy myślę Polska", a następnie na scenie uczniowie Zespołu Szkół w Rajkowach zaprezentowali specjalnie przygotowane przedstawienie. Młodzi wykonawcy, za swój występ, zostali nagrodzeni gromki brawami.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk