MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-03-16 Sensus Musicus zaśpiewał w pelplińskim Muzeum

W czwartek, 14 marca 2013 roku, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się kolejny "Koncert Czwartkowy". Z program pt.: "INRI" wystąpił chór Sensus Musicus pod dyrekcją Tadeusza Formeli.

Jak zawsze na koncert do Muzeum przybyło wielu miłośników pięknej muzyki. Na widowni obecni byli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch oraz Starosta Tczewski Józef Puczyński. Zebranych powitał ks. Wincenty Pytlik - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, a w koncert zapowiedział Tomasz Radimonos. Potem w pięknej scenerii Muzeum rozbrzmiewał równie piękny śpiew chóralny. Zespół wykonał pieśni wielkopostne, śpiewane aktualnie w liturgii Kościoła oraz pieśni staro-cerkiewno-słowiańskie, łacińskie i inne. Dyrygent zespołu Tadeusz Formela krótkim komentarzem do poszczególnych pieśni, wprowadził słuchaczy w tematykę wykonywanych utworów muzycznych. Gromkie, zasłużone brawa popłynęły z widowni na zakończenie koncertu, który, jak powiedział na zakończenie dyrektor Muzeum, był nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także okazją do modlitwy i medytacji.

„Sensus Musicus" to grupa wokalistów o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu muzycznym. Wykonują zarówno muzykę kantatowo-oratoryjną, od renesansowej po współczesną, jak też świecką muzykę chóralną pochodzącą z różnych kręgów kulturowych. Od początku działalności w spektrum zainteresowań zespołu ważne miejsce zajmuje muzyka cerkiewna. W zależności od potrzeb wokalistom towarzyszy kameralny zespół instrumentalny. Zespół koncertował w Polsce i Europie (Niemcy, Szwajcaria, Anglia). Sensus Musicus gościł także w Pelplinie, na koncertach w bazylice katedralnej oraz w Auli Magna, za każdym razem zdobywając uznanie publiczności.

Relacja i zdjęcia- Radio Głos


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk