MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2006-09-18 "Uwolnij swoje talenty" podsumowanie

Dobiegła końca realizacja projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Pelplinie

pt.” Uwolnij swoje talenty” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie V” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia. Dla przypomnienia informuję, że projektem objętych było osiem miejscowości z terenu gminy Pelplin tj: Rożental, Bielawki, Rajkowy, Rudno, Wielki Garc, Międzyłęż, Małe Walichnowy i Lignowy Szlacheckie. Od czerwca do września wyjeżdżaliśmy na wieś by tam prowadzić warsztaty robótek ręcznych. Uczestnikom zapewniono  wszelkie niezbędne materiały i instruktorkę, która biorąc udział w każdych zajęciach służyła radą i  pomocą. Uczestnikami projektu były panie przeważnie zrzeszone w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich ale nie tylko. Brały udział również dziewczynki i młodzież. Rozpiętość wiekowa to od 11 do 60 lat. Panie z KGW z pewnością swoje serwety w przyszłości wykorzystają do przystrojenia straganów podczas różnego rodzaju imprez, w których często biorą udział. Celem projektu było również zainteresowanie osób bezrobotnych, które mogą nauczyć się bądź pogłębić  wiedzę w tym zakresie i wykorzystać później w celu zarobkowym. Teraz kiedy zajęcia warsztatowe się skończyły można stwierdzić z całą pewnością, że pomysł był trafiony, czego dowodem jest ponad sto różnych prac.

Uwieńczeniem projektu  była zorganizowana w czasie trwania Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie w dniu 17 września br. wystawa.

Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem. Przyciągała wzrok przechodniów kolorowymi pracami. Można było podziwiać piękne haftowane serwety, fartuchy, pocztówki, serduszka – poduszeczki do igieł, wykonane szydełkiem bukiety kwiatów, motylki, serwetki, spinki do włosów, woreczki do ziół, świeczniki a nawet naszyjnik. Jednak największym powodzeniem cieszyła się choinka, zielona prosto z lasu,  przystrojona  gwiazdkami, dzwonkami, aniołkami. Eksponując choinkę chcieliśmy  pokazać jak można w inny sposób niż tradycyjny ozdobić ją w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia.

Nie zamierzamy zaniechać tego przedsięwzięcia i w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury będziemy utrzymywać działania w tej pożytecznej dziedzinie. Postaramy rozszerzyć naszą ofertę ubiegając się o dalsze dotacje i zaprosić chętnych do współpracy.

W  tym miejscu pragnę podziękować uczestniczkom zajęć warsztatowych za  współpracę, przygotowanie miejsca spotkań i miłą atmosferę. Instruktorce Pani Marii Leszman, która poświęcając czas  chętnie dzieliła się wiedzą i umiejętnościami w zakresie haftu kociewskiego, Marii Czerwińskiej za cierpliwość dla stawiających pierwsze kroki w szydełkowaniu oraz Marii Lemka za pomoc w przygotowaniu wystawy.

                                                                   A.Pielecka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk