MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-04-30 Koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

W środę 30 kwietnia 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się kolejny, wiosenny koncert w wykonaniu „Pelplińskiej Orkiestry Dętej” pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. Zebranych gości i mieszkańców miasta, z zastępcą burmistrza Tadeuszem Błędzkim i przewodniczącym Rady Miasta Mirosławem Chyłą, powitał dyrektor Ośrodka Kultury Piotr Łaga. Jak zaznaczył, koncertem Orkiestry Dętej rozpoczynamy w Pelplinie długi weekend majowy, a następnie zaprosił do udziału w „Pikniku Europejskim” 1 maja i w obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Na koncert Orkiestry przybyła grupa pań z miejscowości Koteże k. Starogardu Gd., które zrzeszone są w lokalnym Kole Gospodyń Wiejskich. Z Kołem tym muzycznie współpracuje kapelmistrz „Pelplińskiej Orkiestry Dętej”. Panie z Koteż wyróżniały się na widowni wielkim entuzjazmem, a na zakończenie koncertu w ciepłych i pełnych uznania słowach podziękowały panu T. Negowskiemu i całej Orkiestrze.

Orkiestra rozpoczęła koncert od wykonania uwertury „Happy day”. Następnie zebrani usłyszeli marsze, polki, walce. Publiczności szczególnie podobało się wyjątkowe wykonanie „Polki” na trzy puzony (K. Kotlęga, H. Geiger, J. Rus). Kapelmistrz Orkiestry Tadeusz Negowski nie tylko pełnił rolę konferansjera, ale też krótko opowiadał o każdym z utworów i o działalności Orkiestry.

W wyjątkowym dla Polaków czasie kanonizacji Jana Pawła II, nie mogło zabraknąć ukochanej przez Papieża „Barki”, którą zaśpiewali wszyscy zebrani na sali przy akompaniamencie Orkiestry. To miał być koniec koncertu, ale publiczność gorącymi brawami domagała się więcej. Orkiestra zagrała „Abba Ojcze” oraz kilka utworów „na bis”, w tym „Polkę” na trzy puzony.

Program koncertu:

1. Uwertura „Happy Day”

2. Marsz „Wiwat”

3.  Marsz-dixi „Baby Love”

4.  Podmoskiewskie wieczory

5.  D. Szostakowicz „Walc nr 2”

6. Polka na 3 puzony

7. Wiązanka  walców „niemieckie”

8.  D. Russos

9.  Dixi „Czarny Kos”

10. May Way

11.  Marsz „Dzień podchorążego”

12.  Barka

13. Abba Ojcze

Relacja TV Pelplin

„Pelplińska Orkiestra Dęta” pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego działa w Miejskim Ośrodku Kultury od 2007 roku. Wśród ponad 30 członków Orkiestry są osoby dorosłe i młodzież głównie z gminy Pelplin oraz z Tczewa, innych miejscowości, a nawet z Trójmiasta. Muzycy spotykają się na wspólnych próbach w każdą środę oraz ćwiczą indywidualnie i w sekcjach. Działalność Orkiestry wspiera lokalny samorząd, sponsorzy i prywatni darczyńcy. „Pelplińska Orkiestra Dęta” gra podczas uroczystości państwowych, samorządowych, religijnych i wydarzeń kulturalnych. Począwszy od koncertu w pelplińskiej katedrze, w minionych latach muzycy wielokrotnie grali w Pelplinie, a także w Starogardzie, Szpęgawsku i innych miejscach. Szczególną popularnością cieszą się koncerty Orkiestry, które pokazują wysoki poziom artystyczny muzyków, a dla publiczności są wspaniałym przeżyciem. Repertuar orkiestry to w większości muzyka rozrywkowa, w tym znane i popularne melodie z całego świata. Poza kapelmistrzem naukę gry w Orkiestrze prowadzi drugi instruktor Krzysztof Kotlęga oraz instruktor instrumentów perkusyjnych Franciszek Zioberczyk. W 2012 roku „Pelplińska Orkiestra Dęta” otrzymała nagrodę Mestwina, wyróżnienie przyznawane w gminie Pelplin za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury. Z okazji 5.lecia działalności, Ośrodek Kultury w Pelplinie wydał pierwszą płytę z muzyką „Pelplińskiej Orkiestry Dętej”.


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk