MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-07-02 Mieszkańcy Europy zawitają do Pelplina

Już za tydzień, w dniach 7-17 lipca 2014 do Pelplina zawita 82 gości z czterech krajów europejskich, Włoch, Węgier, Litwy i Malty. W naszym miasteczku realizowany będzie projekt pod nazwą "Wiele kultur, jedna Europa" w ramach unijnego programu "Europa dla obywateli". Program wspiera aktywność obywateli krajów europejskich w realizacji międzynarodowych projektów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych. Adresowany jest przede wszystkim do pracowników administracji samorządowej, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.

                                                    

Pomysł organizacji projektu w Pelplinie, a następnie rozpisanie poszczególnych działań to dzieło naszej mieszkanki Miriam Łagi, obecnie studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

- W ramach działalności Stowarzyszenia Miłośników Pelplina uczestniczyłam w międzynarodowych wymianach młodzieżowych. Po raz pierwszy byłam w południowych Włoszech w 2006 roku, a potem w kolejnych krajach. Dwa lata temu, razem z innymi mieszkańcami Pelplina i Pomorza, uczestniczyłam w działaniach programu „Europa dla obywateli” w Colletorto we Włoszech. Chcę wykorzystywać zdobyte doświadczenia, ale też podtrzymywać cenne więzi z mieszkańcami różnych części Europy. Myślę, że realizacja projektu w Pelplinie będzie bardzo dobrym czasem, wpłynie na jeszcze lepsze poznanie się i rozwijanie współpracy.

Główny organizator obecnego projektu, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina, było inicjatorem nawiązania współpracy z włoskim miasteczkiem Colletorto w 2011 roku. Od tego czasu odbyły się trzy oficjalne wizyty, we Włoszech w 2011 i 2013 roku, w Polsce w 2012 roku. Współpraca doprowadziła do podpisania oficjalnego porozumienia pomiędzy obu gminami 28 październiku 2013 roku. Natomiast współpraca z partnerami z pozostałych krajów nawiązana została poprzez różne, wzajemne kontakty.

Mieszkańcy pięciu gmin: Pelplina, Colletorto we Włoszech,  Alsónémedi na Węgrzech, Soleczniki na Litwie oraz Xgħajra na Malcie wykazali wolę i chęć w nawiązaniu współpracy i realizacji wspólnych działań wpisujących się w Program UE „Europa dla obywateli”. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina w 2013 roku przygotowało aplikację o dofinansowanie projektu w Polsce. Decyzją Komisji Europejskiej- Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) projekt „Wiele kultur, jedna Europa” wybrany został do realizacji. Projekt współfinansuje Powiat Tczewski i Gmina Pelplin.

82 gości z Europy przez 10 dni mieszkać będzie w domach mieszkańców gminy Pelplin, w Hotelu nad Wierzycą i w Collegium Marianum. Wśród uczestników będą nauczyciele, pracownicy lokalnych urzędów gmin, instytucji kultury, pracownicy różnych profesji, studenci, emeryci i młodzież, a wśród nich m.in. zastępca burmistrza Colletorto (Włochy), burmistrz Xgħajra (Malta), burmistrz Alsónémedi (Węgry).

We wtorek 8 lipca nastąpi oficjalne powitanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. W programie wspólnych działań zaplanowano m.in. poznanie katedry i muzeum w Pelplinie, warsztaty skryptorium i warsztaty rycerskie, wyjazd na zamek w Gniewie, do Gdańska i Sopotu, poznanie lokalnych instytucji gminnych, udział w Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Bukowcu, wizytę w nowym Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie i spotkanie z władzami Powiatu, dyskusje, czas na rekreację.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta i gminy Pelplin do aktywnego włączenia się w realizację działań projektu. Można wziąć udział w wydarzeniach podanych w programie zamieszczonym na internetowej stornie Stowarzyszenia www.smp-pelplin.pl  lub pomóc w inny sposób. W niedzielę 13 lipca zaplanowany jest „Dzień w rodzinie”. Rodziny z gminy Pelplin, u których nocuje część uczestników projektu, zabierają swoich gości na większość dnia i organizują im wspólny czas, np. wyjazd do Trójmiasta, na plażę, zwiedzanie zabytków lub innych ciekawych miejsc w regionie bądź wyjazd na zakupy. Do zabrania gości w tym dniu zachęcamy także innych mieszkańców regionu. Każda osoba, każda rodzina, która chciałaby zabrać na niedzielę co najmniej dwoje uczestników, proszona jest o kontakt z organizatorami (Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie).

Piotr Łaga

 

 

               


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk