MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-08-02 Podsumowanie projektu "Wiele kultur, jedna Europa"

W dniach 7-17 lipca 2014 w Pelplinie realizowany był międzynarodowy projekt pod nazwą „Wiele kultur, jedna Europa” w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Do Pelplina zawitało 81 gości z czterech krajów europejskich, Włoch, Węgier, Litwy i Malty.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Pelplina, które w ubiegłym roku przygotowało aplikację do Komisji Europejskiej i decyzją z grudnia 2013 roku otrzymało dofinansowanie na realizacje pomysłu. Współorganizatorem projektu był Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie.

Całość zadania została zaplanowana przez koordynatora Miriam Łagę ze Stowarzyszenia, która na wiele miesięcy przed spotkaniem w Pelplinie ustalała z partnerami zagranicznymi i grupa polską wszystkie szczegóły działań.

Goście przybyli do Pelplina w poniedziałek 7 lipca i przez 10 dni mieszkali w domach mieszkańców gminy Pelplin, w Hotelu na Wierzycą, w Collegium Marianum oraz w domu agroturystycznym w Lipinkach Szlacheckich. Oficjalne rozpoczęcie działań projektowych z udziałem władz Pelplina i gości miało miejsce we wtorek 8 lipca w Ośrodku Kultury w Pelplinie. Gości powitali prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina Piotr Łaga oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch. Następnie głos zabrali: Roberto Socci – zastępca burmistrza Colletorto (Włochy), Anthony Valvo – burmistrz Xgħajra (Malta), József Vincze – burmistrz Alsónémedi (Węgry) oraz Halina Szymilewicz - przedstawiciel Ośrodka Kultury Rejonu Soleczniki (Litwa), którzy dokonali prezentacji poszczególnych grup. Tego dnia uczestnicy projektu poznali pelplińską katedrę, uczestniczyli w warsztatach skryptorium cysterskiego i zabawach rycerskich.

W środę 9 lipca uczestnicy projektu zwiedzili zamek w Gniewie, gdzie obejrzeli też pokaz polskiej husarii pod dowództwem Jarosława Stuczyńskiego oraz skorzystali z rejsów gondolą po Wiśle. Wieczorem natomiast wysłuchali koncertu w Bazylice Katedralnej w Pelplinie w ramach Międzynarodowych Koncertów Organowych.

W czwartek goście i gospodarze poznali Bibliotekę Diecezjalną im. Biskupa Bernarda Szlagi i odwiedzili Górę Jana Pawła II. Właśnie na tej Górze, gdzie 15 lat temu papież sprawował Mszę św., organizatorzy przygotowali wystawę zdjęć z pamiętnego dnia 6 czerwca 1999 roku, którą goście z zainteresowaniem oglądali. Po obiedzie w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się oficjalne spotkanie władz Pelplina z przedstawicielami czterech krajów europejskich i organizatorami projektu. Po południu w Ośrodku Kultury odbyła się konferencja dot. programów unijnych zaprezentowana przez Giulię Shining z European Vocational Training Association z Brukseli. Kolejny punkt programu był doskonałym przykładem działań, o których była mowa na konferencji. Uczestnicy projektu przygotowali pełen emocji koncert wokalno-muzyczny. Na scenie wystąpili młodzi artyści z Węgier, z Włoch i Polski. Dzień zakończyło wspólne biesiadowanie na placu rekreacyjnym przy DPS w Pelplinie, gdzie też poszczególne grupy dały popisy artystyczne.

W piątek wszyscy udali się do Gdańska, gdzie najpierw odwiedzili Westerplatte, a następnie zwiedzili Stare Miasto. Po południu cała grupa zawitała w Sopocie.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy projektu „Wiele kultur, jedna Europa” przyjechali do Bukowca obejrzeć rywalizację Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego. Deszczowa pogoda nieco utrudniła całe przedsięwzięcie, ale goście i tak byli pełni wrażeń. Przy okazji wielu z nich spróbowało wyśmienitych ciast, nalewek i innych specjałów kociewskiej kuchni. Z pewnością wyjątkowych wydarzeniem w sobotę był popołudniowy „International evening” w Ośrodku Kultury w Pelplinie, z udziałem władz Gminy Pelplin. Każda grupa przygotowała prezentację swojej gminy, miasta, miejscowości oraz kraju. Zebrani w sali Ośrodka Kultury obejrzeli m.in. piękne tańce węgierskie, litewskie, solowe i zespołowe występy muzyczno-wokalne, filmy i zdjęcia z włoskiego Colletorto, węgierskiego Alsónémedi, litewskich Solecznik i Xgħajry na Malcie. Ze względu na wcześniejszy wyjazd burmistrza z Węgier, po występach miały miejsce oficjalne podziękowania. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch i zastępca Tadeusz Błędzki wręczyli upominki gościom z każdego kraju. Tym samym odwdzięczyli Roberto Socci zastępca burmistrza Colletorto, Anthony Valvo burmistrz Xgħajra, József Vincze burmistrz Alsónémedi i Halina Szymilewicz z Centrum Kultury w Solecznikach. Następnie zaprezentowano Polskę i Pelplin, a na zakończenie degustowano potrawy, smakołyki przygotowane przez każdy kraj. 

Niedziela była dniem relaksu i blisko połowa z uczestników spędziła ten czas z rodzinami z Pelplina. Gospodarze zabrali gości m.in. do Torunia, Szymbarku, Ocypla, na spływ kajakowy, na zakupy. Pozostali uczestnicy udali się na wycieczkę do Gdyni, gdzie był czas na spacery, zwiedzanie i zakupy w centrum handlowym.  

Poniedziałek 14 lipca rozpoczął się wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Bernarda Sychty w Pelplinie. O samej placówce i jej działaniach opowiedziała dyrektor Dorota Sakowska. Stamtąd uczestnicy projektu przeszli do Zespołu Szkół nr 1, aby zobaczyć największą szkołę w gminie Pelplin.  Natomiast po południu w Ośrodku Kultury miała miejsce prezentacja przykładowych działań w ramach programów unijnych. Cztery osoby z Pelplina, a następnie goście z Litwy, Włoch i Węgier, opowiedzieli o swoim udziale w różnorodnych projektach na przestrzeni ostatnich lat.

15 lipca cała międzynarodowa grupa zawitała w Tczewie w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzem spotkania był wicestarosta Mariusz Wiórek, a uczestniczyli w nim także Przewodniczący Rady Powiaty Piotr Odya oraz kilku radnych powiatowych. Goście zwiedzili nowoczesny obiekt CAON i otrzymali promocyjne gadżety. Zwiedzali również Fabrykę Sztuk, Stare Miasto i bulwar nadwiślański z mostami. Po południu odbyły się warsztaty w Ośrodku Kultury. Koordynator projektu Miriam Łaga podzieliła wszystkich na 10 mieszanych grup, które pracowały nad różnymi zadaniami dot. działań opartych na metodzie projektu.  

W ostatni dzień przed południem wszyscy odbyli spacer ogrodami biskupimi w Pelplinie, a następnie  zwiedzili Muzeum Diecezjalne. Po południu najpierw odbyło się robocze podsumowanie działań projektowych, ewaluacja, a wieczorem oficjalne zakończenie, w którym udział wzięli włodarze gminy Pelplin, goście i mieszkańcy Pelplina. Piotr Łaga prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina i dyrektor Ośrodka Kultury dokonał krótkiego podsumowania całego projektu, w którym zaakcentował budowanie wzajemnych relacji na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich, podkreślił radość ze spotkania i nadzieję ich dalszy rozwój. Europa reprezentowana przez mieszkańców małych miast i wiosek chce budować trwałe relacje w oparciu o bogatą tradycję, dziedzictwo kulturowe, którego doskonałym przykładem są Cystersi z Pelplina. Takie przekonanie płynęło też z wielu wypowiedzi podczas całego projektu, w tym szczególnie obecnych burmistrzów miast partnerskich. Zarówno burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie dziękowali gościom z Europy za udział i organizatorom za ogromną pracę. Goście z Włoch, Węgier, Litwy i Malty nie szczędzili pochwał i szczerych podziękowań dla koordynatora Miriam Łagi, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Pelplina, burmistrza i zastępcy burmistrza Gminy Pelplin oraz wszystkich zaangażowanych w realizację projektu ze strony polskiej. Gmina Pelplin przekazała każdemu z uczestników koszulkę z hasłem „Pelplin – miasto z duszą”. Faktycznie, nieraz uczestnicy projektu podkreślali dobrą atmosferę Pelplina, wyjątkowy klimat naszego miasteczka.

Poza oficjalnym programem odbyło się dużo innych działań. W mniejszych grupach goście odwiedzili gospodarstwo rolne Jana Krajnika w Rajkowach, Zakłady Mięsne Stanisława Rąbały w Bielawkach, Radio Głos w Pelplinie. Były też liczne spotkania przy grillu i w domach.

W środę późnym wieczorem wyjechała grupa węgierska, w czwartek Włosi i Litwini, a w piątek Maltańczycy. Przy rozstaniach były łzy, gorące uściski, podziękowania i nadzieja na szybkie, ponowne spotkanie. Dziesięć dni wspólnych działań zaowocowało nawiązaniem nowych przyjaźni, czasami bardzo bliskich.

Zdjęcia też na https://www.facebook.com/smp.pelplin

Relacja TV Pelplin

Relacja Telewizji Tetka z wizyty w Tczewie

Relacja Radia Głos

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
„Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość  merytoryczną".

Projekt współfinansowała Gmina Pelplin i Powiat Tczewski.

 Pliki do ściągnięcia
Podsumowanie projektu (105 kB)

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk