MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-08-20 Uroczyste zakończenie XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

W środę 20 sierpnia 2014 odbył się ostatni w tym sezonie koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Ośrodek Kultury był współorganizatorem tego wydarzenia. Podczas finałowego koncertu wystąpili: Hana Bartošová (Czechy) na organach oraz Śląski Oktet Instrumentów Dętych.

Koncert był okazją do podziękowań, które wszystkim muzykom oraz publiczności złożył dyrektor Festiwalu Gedymin Gruba. Po ostatnim utworze, wykonanym przez artystów wspólnie na organach i instrumentach dętych, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin także podziękował za tegoroczny Festiwal. Na zakończenie ks. biskup Wiesław Śmigel nawiązał do piękna katedry, sztuki i kultury zaszczepionej przez Cystersów i wyraził radość, że tego piękna można dalej doświadczać podczas corocznych koncertów w Bazylice.

W lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 19:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbywały się koncerty muzyczne, zarówno organowe jak też inne.

Więcej o Festiwalu

 

Od 1992 roku w Katedrze w Pelplinie odbywał się cykl koncertów pt. "Pelplińskie Koncerty Kameralne". Organizatorami cyklu byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pelplinie i Kuria Diecezjalna w Pelplinie. Koncerty miały charakter lokalny, a wykonawcami byli głównie muzycy krajowi. W 1999 roku (bezpośrednio po dokonanej renowacji instrumentu głównego) zainicjowana została pierwsza edycja "Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej", który od początku swego istnienia stał się jedną z największych tego typu imprez kulturalnych w Polsce i największą w regionie kociewskim oraz tej części województwa pomorskiego. Jej dyrektorem został Gedymin Grubba, który tę funkcję (z przerwą zdrowotną 2001-2003; dyrektorem był wówczas Leszek Mateusz Gorecki) piastuje po dzień dzisiejszy.

Od tego czasu rozszerzył się harmonogram artystyczny Festiwalu, wzrosła ilość koncertów, a dzięki występującym artystom nie tylko krajowym, ale również zagranicznym, zmienił się ich charakter i ranga. Podczas Festiwalu występują muzycy ze wszystkich krajów Europy i świata. Cykl ma charakter uniwersalny: organizowane są koncerty organowe, kameralne, chóralne, symfoniczne. To powoduje, iż przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią tego miasta.

Głównym organizatorem Festiwalu (od V edycji) jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku.

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk