MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2015-07-14 Wycieczka do krajów Beneluxu 6-11 lipca 2015

W dniach 6-11 lipca 2015 grupa 50 osób, głównie z naszej gminy Pelplin, wzięła udział w wycieczce do krajów Beneluxu, zorganizowanej przez Ośrodek Kultury i Biuro Podróży. Po drodze uczestnicy przejechali przez Berlin aleją Unter den Linden, zobaczyli Reichstag, Bramę Brandenburską i fragmenty muru berlińskiego.

Po noclegu w Koblencji w Niemczech, wycieczka dotarła do Wielkiego Księstwa Luksemburg. Zwiedzanie objęło Plac Konstytucji, katedrę Notre Dame, pałac książęcy, fragmenty cytadeli, a następnie spacer po uroczych zakątkach miasta z licznymi kawiarniami i restauracjami.

Przez Ardeny uczestnicy wycieczki dojechali do stolicy Belgii, Brukseli, miasta piwa i czekolady, ale też siedziby Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Spacer po zabytkowym centrum Brukseli rozpoczęto od pięknego Grand Place, aby następnie zobaczyć domy cechowe, kościół św. Mikołaja. Obowiązkowo wycieczka odwiedziła Manneken Pis’a, czyli siusiającego chłopczyka, symbol Brukseli.

Kolejny dzień to przejazd do Antwerpii, gdzie m.in. znajduje się największa gotycka katedra Belgii oraz Zielony Plac z pomnikiem Rubensa. Potem przejazd do Brugii - malutkiej Wenecji Północy, doskonale zachowanego miasta średniowiecznego z krętymi uliczkami, biegnącymi wzdłuż malowniczych kanałów.  Tam znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny oraz Bazylika Świętej Krwi.

Wizytę w Holandii rozpoczęto od  wjazdu na Euromaszt w Rotterdamie, wieżę widokową, najwyższą budowlę w Holandii (wys. 185m), z której roztacza się imponujący widok nowoczesnego miasta, portu i okolicy. Stamtąd uczestnicy udali się do pobliskiego Delft, zabytkowego miasteczka z przepiękną architekturą i kanałami. Następna na trasie była Haga, siedziba rządu holenderskiego oraz kurort morski Scheveningen.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od pobytu na farmie holenderskiej z produkcją sera. Potem wizyta w Amsterdamie, gdzie było zwiedzanie szlifierni diamentów, wizyta w Rijksmuseum – państwowym muzeum ze zbiorami sztuki holenderskiej (m.in. obrazy Rembrandta, Vermeera, Halsa). Nie mogło zabraknąć rejsu po kanałach Amsterdamu, skąd można było podziwiać architekturę miasta. 

Przewodnik wycieczki pani Sabina przekazała uczestnikom dużo informacji i opowiadała o ciekawostkach z życia mieszkańców Luxemburga, Belgii i Holandii. W opinii uczestników wycieczki, najbardziej podobały się Brugia i Delft. Wszędzie, a szczególnie w większych miastach, można było zobaczyć tysiące rowerzystów. W Amsterdamie ruch rowerowy jest chyba większy niż samochodowy. Rowery mają pierwszeństwo i zdarza się, że nawet zielone światło dla pieszych tego nie zmienia.  


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk