MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2007-06-04 Dni Pelplina
Obchody Dni Pelplina już za nami. Przypomnijmy w skrócie jak minął ten szczególny dla mieszkańców miasta czas.
            W sobotę o godz. 12.00 na Górze Papieskiej wspominaliśmy wizytę papieża Jana Pawła II w naszym mieście. Najpierw w 4 kategoriach wiekowych odbył się Bieg Papieski. Później wszyscy zebrani na Górze Papieskiej odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański. Przedszkolaczki zaprezentowały krótkie programy artystyczne przygotowane specjalnie na tę okazję.
Dzieci z przedszkoli z wielkiej sieci wypuściły w górę balony, które miały lecieć do nieba, do Ojca Świętego.
Po chwili zadumy wspólnie z Klubem Sportowym Wierzyca wręczyliśmy dyplomy, puchary i medale zwycięzcom VIII Biegu Papieskiego.
            O godz. 14.00 spotykaliśmy się w centrum miasta, skąd wyruszyliśmy w stronę Targowiska Miejskiego. W uroczystym pochodzie, na czele z Orkiestrą Dętą z Gniewu wzięła udział młodzież szkolna, przedstawiciele miasta i inni mieszkańcy Pelplina.
Od godz. 14.30 mimo wiatru i nieciekawej pogody na Targowisku Miejskim odbywały się przygotowane z okazji Dni Pelplina atrakcje. Najpierw występy dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy, a tuż po nich Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.
Ta część programu przyciągnęła wielką uwagę publiczności. W tym roku udział w turnieju wzięły 4 Koła Gospodyń Wiejskich: z Rajkowych, z Rożentala, z Międzyłęża oraz z Rudna. Panie konkurowały ze sobą w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich była prezentacja autorskiej piosenki. Drugie zadanie było już trudniejsze. Tutaj, gospodynie w ciągu 15 minut na swojej modelce musiały wykreować fryzurę wieczorową. Ostatnia konkurencja trwała również 15 minut. Na scenie zostały utworzone cztery stanowiska. Na każdym stole znalazły się jednakowe produkty. Były to warzywa, owoce, wędliny, produkty konserwowe, nabiał itp. Dwie gospodynie miały przygotować potrawę. Jaką? Decyzja należała do zawodniczek. Wszystko zależało od pomysłowości naszych drogich pań. Jury po każdym zadaniu miało twardy orzech do zgryzienia. W rezultacie najlepszym okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Rożentala.
O godz. 17.00 na wszystkich dzieci czekała przemiła niespodzianka. Wystąpił Teatr Art. Re z Krakowa, który zaprezentował bajkę „O smoku wawelskim”.
Wieczór przywitał koncert zespołu ZAHIR. Dobrą muzyką zachęcił wszystkich do świetnej zabawy. Koncert zespołu ZAHIR był przedsmakiem jeszcze lepszej zabawy. O godz. 21.00 wystąpiła Gwiazda Wieczoru tegorocznych Dni Pelplina – NORBI z zespołem. Pelplińskie targowisko wypełnione było po brzegi. Publika była zachwycona.
            W niedzielę 3 czerwca o godz. 16.30 w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się spektakl teatralny w wykonaniu Kuźni Brackiej pt. Sen, kociewska podróż do niepamięci”. Scenariusz spektaklu został zbudowany na podstawie elementów tradycji, zwyczajów i historii Kociewia. Opowiada w konwencji snu o elementach tradycji kociewskiej, jej oddziaływaniu na dzień dzisiejszy, próbując odnaleźć przyczyny jej przemijania. Spektakl oparty był na tekstach ks. Bernarda Sychty.
            W Katedrze Pelplińskiej o godz. 20.00. odbył się Koncert Chórów, ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystąpili: Zespół wokalny Sensus Musicus to grupa wokalistów o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu muzycznym. Zespół koncertował m.in. w Anglii i Szwajcarii. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wystąpił również Parafialny Chór Młodzieżowydziałający przy parafii świętego Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Chór istnieje od 2004 roku. Bierze udział w koncertach, festiwalach i przeglądach piosenek oraz pieśni religijnych.
Tym akcentem tegoroczne obchody Dni Pelplina przeszły do historii.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk