MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 23 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-07-06 Inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

6 lipca 2016 r. odbyła się inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Podczas koncertu usłyszeliśmy Ensemble Trecanum z Francji oraz Gedymina Grubbę z Gdańska (organy).

 

 


Gedymin Grubba
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku.

Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, w tym kościoły na Ukrainie i Białorusi, łącznie ponad 70 punktów koncertowych!

W bieżącym roku w ramach XVIII edycji Festiwalu w sezonie letnim (lipiec-sierpień) odbędzie się ponad 30 koncertów z udziałem artystów z USA, Meksyku, Japonii, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Ukrainy, Polski (Gdańsk, Białystok, Bydgoszcz, Koronowo, Pelplin, Warszawa, Wrocław, Łomża, Śląsk).

W ciągu tych 18 lat zorganizowaliśmy przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadziliśmy 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydaliśmy 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonaliśmy kilku nagrań archiwalnych.

Podczas koncertów prezentujemy światową literaturę muzyczną wszystkich epok, dlatego każdy z naszej niespotykanie obszernej publiczności znajdzie coś co wyniesie na długo z naszych wydarzeń. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny. Na swoim koncie mamy także wiele prawykonań, debiutów, promocji młodych talentów.

Tegoroczny zakres terytorialny rozpościera się aż od Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego po Białystok oraz od Lęborka po Bydgoszcz.

Obecnie organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący po całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w bieżącym roku obchodzi swoje 20-lecie pracy artystycznej (www.gedymin.org).

 

Oficjalna strona Festiwalu:

www.pelplin.org.pl


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk