MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-08-05 Edukacja dorosłych w ramach programu Erasmus+

Od 1 czerwca 2016 roku Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie realizuje projekt pod nazwą „Edukacja po europejsku” w ramach programu Komisji Europejskiej ERASMUS+. Projekt realizowany jest w sektorze Edukacja Dorosłych.

Celem projektu „Edukacja kulturalna po europejsku” jest rozwój Ośrodka Kultury w Pelplinie w wymiarze europejskim. Zaplanowano podniesienie kompetencji językowych kadry Ośrodka poprzez udział w kursach językowych za granicą oraz prowadzonym wewnętrznie.

W dniach 18-29 lipca 2016 roku dwóch pracowników Ośrodka Kultury w Pelplinie wzięło udział w kursie General English w Scarborough, w północnowschodniej Anglii. Organizatorem kursu była Szkoła językowa Anglolang, która działa od 1985 roku, jest akredytowana przez Komisję Brytyjską i jest członkiem Quality English Schools. W ramach przygotowania do udziału w kursie za granicą odbyły się spotkania robocze, na których omawiany był program Erasmus+, program kursu, sprawy organizacyjne. Partner projektu, Akademia Anglolang, dostarczyła wszelkich niezbędnych informacji związanych z uczestnictwem w kursie.

Droga do Scarborough wiodła przez porty lotnicze Gdańsk i Leeds. Uczestnicy zostali zakwaterowani u angielskich rodzin, co sprzyjało lepszemu poznawaniu kultury brytyjskiej, zwyczajów, kuchni. Po naukę do Szkoły Anglolang przyjechały osoby z różnych krajów Europy, bliskiego Wschodu i Azji. Codzienne zajęcia podczas kursu w Anglii prowadzone były w grupach od kilku do kilkunastu osób, w godzinach od 9.00 do 16.00, z przerwą na lunch. Nauczyciele stosowali wiele ciekawych form pracy, ułatwiających rozwój kompetencji językowych. Trzeba podkreślić wielką życzliwość całej kadry Szkoły i przyjazna atmosferę podczas kursu.

W ramach kursu Akademia Anglolang zorganizowała wycieczki w okręgu Yorkshire i do Liverpoolu. Hrabstwo Yorkshire należy do najbardziej historycznych okręgów Anglii. Najważniejszym miastem jest York z jedną z największych katedr w Europie York Minster. Średniowieczne mury miejskie, historyczne, malownicze uliczki, całe mnóstwo kawiarni i pubów, sprawia, że jest to miasto pełne gwaru w okresie letnim. Inną atrakcją był wyjazd do Whitby, Goathland i uroczej wioski Dales. Jadąc do Whitby, autobus przemierzał ogromne obszary wrzosowisk Moor. Wrzosowiska w Yorkshire stały się tłem do powieści Emily Bronte „Wichrowe Wzgórza”. Na wzgórzu Whitby znajdują się ruiny opactwa, w którym w VII wieku odbył się ważny w historii Wielkiej Brytanii synod. Natomiast Goathland to znane miejsce miłośnikom Harrego Pottera, gdyż kręcono tam jedną ze scen do filmu na podstawie tej powieści. Znajduje się tam stacja kolejowa z połowy XIX, na której zatrzymują się stare, oryginalne pociągi. Nieoceniona była wyprawa do Liverpoolu. To miasto kontrastów. Na tle szklanych biurowców stoją zabytkowe kościoły i budynki. W dzielnicy Albert's Dock  Tate uczestnicy odwiedzali galerie sztuki współczesnej, Muzeum Morskie, Muzeum Liverpoolu i Muzeum The Beatles Story oraz liczne miejsca z pamiątkami i na „na kawę”.

Udział w szkoleniu europejskim w ramach programu Erasmus+ umożliwia pracownikom Ośrodka Kultury podniesienie własnych kompetencji językowych oraz będzie motywował do aktywności europejskiej. Projekt ma pomóc w zaangażowaniu w nowe działania europejskie.

 

Scarborough
Przed Szkołą Anglolang
Whitby
Goathland
Z grupą na zakończenie zajęć
Scarborough (Anglia)
Withby (Anglia)
Withby
Szkoła Anglolang w Scarborough
Podczas zajęć

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk