MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 25 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2007-09-17 Relacja z VII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie
Kolejne wielkie wydarzenie w Pelplinie zostało zakończone w niedzielę wieczorem.. VII Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Przypomnijmy zatem w telegraficznym skrócie najważniejsze wydarzenia weekendowej imprezy.
Tegoroczny Jarmark rozpoczął się już 14 września - w chwili przyjazdu niemieckiej delegacji z pocysterskiego miasta Bad Doberean. W sobotę, w ramach obchodów VII Jarmarku Cysterskiego, odbył się po raz trzynasty Bieg Cystersów. Głównym organizatorem biegu był Klub Sportowy „Wierzyca”. Zawodnicy biegli w pięciu kategoriach wiekowych. W sumie udział wzięło ok. 60 osób. Listę zwycięzców XIII Biegu Cystersów zamieściliśmy na stornie Gminnego Ośrodka Kultury.
Tego samego dnia, 15 września, w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbył się przegląd zespołów muzyki dawnej z różnych stron Polski. Ponadto zaplanowane były warsztaty historyczno- teatralne dla młodzieży szkół Powiatu Tczewskiego. Niestety spoza Pelplina przyjechało bardzo mało osób i na wieczornym ognisku na placu rekreacyjnym Domu Pomocy Społecznej spotkali się członkowie młodzieżowych zespołów muzyki dawnej i głównie młodzież z Collegium Marianum i Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie.
Organizatorzy najwięcej atrakcji przygotowali oczywiście na główną część Jarmarku, czyli na niedzielę 16 września. Tego dnia już od wczesnych godzin rannych można było poczuć cysterską atmosferę panującą w Pelplinie.
O godz. 9.30 odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy Armii Napoleona. Tuż po tym, w Katedrze Pelplińskiej została odprawiona Msza Święta, która zainaugurowała VII Jarmark Cysterski.
O 13.30 rozpoczął się przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Na małym rondzie nastąpiło odegranie Hejnału Pelplina i przekazanie kluczy do Miasta - Księciu Mestwinowi przez Burmistrza Gminy i Miasta Pelplin.
Dzięki dzieciom i młodzieży, które wystawiły inscenizacje, można było przenieść się w czasy średniowieczne.
Goście Jarmarku mogli być świadkami turnieju walk rycerskich oraz zabaw plebejskich.
W Ogrodach Seminaryjnych odbył się Turniej „gry cysterskiej” – Petanque. W turnieju tym udział wzięło udział 12 zawodników. Najlepszy okazał się Łukasz Goławski z Gdańska. Zwycięzca odebrał puchar od Burmistrza Gminy i Miasta Pelplina Andrzeja Stanucha.
Ok. 60 dzieci uczestniczyło w „poszukiwaniu Złotej Księgi” szarych mnichów. W krużgankach katedry odbyła się projekcja multimedialna „Wielcy Ludzie Pelplina”.
Ponadto można było skorzystać z oferty rzemieślników, którzy podczas Jarmarku prezentowali swoje wyroby. Na około 70 straganach można było zakupić miód, wiklinę, korale, książki, starocie, wyroby rękodzielnicze, odzież. Obok hotelu natomiast można było dobrze zjeść i napić się. Swojskie jadło i napitki oferowali tam wystawcy z gminy Pelplin.
Wszystkie te wydarzenia przeplatane były muzyką oraz występami, oczywiście w klimacie cysterskim!
Na trawiastym terenie za sceną był prawdziwy raj dla dzieci. Duża zjeżdżalnia, trampolina do skakania i dmuchana ścianka wspinaczkowa, paintball. Plac zabaw został zorganizowany i sfinansowany przez Stowarzyszenie Miłośników Pelplina ze środków dotacji pozyskanej z Gminy Pelplin. Ponadto Stowarzyszenie pozyskało dotację z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Serdecznie dziękujemy Samorządowi Województwa Pomorskiego za dofinansowanie VII Jarmarku Cysterskiego.
Podczas tegorocznych obchodów VII Jarmarku Cysterskiego organizatorzy doliczyli się ok. 4 tysięcy uczestników.
Oficjalnymi organizatorami Jarmarku była Gmina Pelplin, Starostwo Powiatowe w Tczewie i Kuria Diecezjalna Pelplińska. Główna część Jarmarku odbywała się jak co roku na terenie dawnego opactwa, gdzie obecnie działa Liceum Katolickie Collegium Marianum.
Tegoroczny Jarmark został również wsparty przez lokalnych sponsorów: Usługi Transportowe- Stanisław Lichnerowicz, AUTO-KOMPLEX Piotr Nowopolski, Apteka Pod Orłem - Izabela Czyżma, DAK-BUD Hurtownia Materiałów Budowlanych, Zakłady Mięsne- Stanisław Rąbała, Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie. Na specjalne podziękowania zasługują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pelplinie za wytrwałą pomoc.
Wszystkim współorganizatorom dziękujemy za zaangażowanie.
 

(gok)

 
 
 
 

Gra pentaque
 

"Armia Napoleona"
 
 
 

Przegląd zespołów muzyki dawnej w pelplińskiej katedrze
 
 
 
 
 
 
 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk