MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2017-10-25 Pelplińska Orkiestra Dęta zagrała drugi koncert jubileuszowy

Po raz kolejny sala została wypełniona po brzegi podczas koncertu Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

25 października 2017 o godz. 18:00 orkiestra zagrała po raz drugi świętując tym samym jubileusz 10. lecia swojego istnienia. Na zakończenie koncertu Burmistrz Pelplina Patryk Demski na ręce Kapelmistrza, wręczył czek dla Orkiestry o wartości 5 tys. zł. Oprócz mieszkańców naszej gminy Pelplin, na widowni gościli członkowie Orkiestry Dętej z Pinczyna oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Koteże.

 

Zdjęcia - Roman Hudzik

 

Pelplińska Orkiestra Dęta

Za datę powstania Orkiestry przyjmuje się dzień 5 września 2007 roku, datę pierwszej próby muzyków, po półrocznych staraniach o jej powstanie czynionych przez dyrektora Ośrodka Kultury Piotr Łagi. Pierwsi muzycy w Orkiestrze grali wyłącznie na własnych i wypożyczonych instrumentach. Kapelmistrzem Orkiestry jest od początku Tadeusz Negowski, muzyk (klarnet) i nauczyciel, dyrektor Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd. Już po niespełna czterech miesiącach prób, 23 grudnia 2007 roku, Orkiestra zagrała swój pierwszy koncert kolęd w Bazylice Katedralnej, w obecności Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

Koncerty Orkiestry organizowane są w Ośrodku Kultury średnio dwa razy w roku. Poza tym Orkiestra gra podczas obchodów świąt lokalnych, państwowych, religijnych oraz na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, a także w regionie. Próby całej Orkiestry, które prowadzi kapelmistrz, odbywają się w okresie roku szkolnego, niezmiennie w każdą środę. Próby sekcyjne i indywidualne prowadzone są pod kierunkiem Krzysztofa Kotlęgi. Początkowy okres działalności Orkiestry znacznie wsparli lokalni sponsorzy. Pozwoliło to na zakup pierwszych instrumentów i potrzebnych akcesoriów. Dynamiczny rozwój Orkiestry przypada na lata 2009-2012, kiedy liczebność Orkiestry wzrosła z kilkunastu do ponad trzydziestu muzyków, pozyskano środki na wykonanie sali prób i zakupy nowych instrumentów. Członkami Orkiestry są muzycy z gminy Pelplin, z Tczewa oraz innych miejscowości z regionu. Orkiestra finansowana jest z budżetu Ośrodka Kultury. We wrześniu 2017 roku Orkiestra liczy 35 muzyków.

Orkiestry dęte istniały w Pelplinie już przed II wojną światową. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia działała w mieście orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka  Ratajczaka (przez pewien okres pod auspicjami ZHP). Historia tamtej orkiestry została zapisana w pamięci wielu mieszkańców Pelplina, a zapiski, artykuły prasowe i zdjęcia obrazujące jej działalność znajdują się w kronikach Szkoły Muzycznej w Pelplinie i Szkoły nr 2 w Pelplinie, dostępnych obecnie w Wirtualnym Muzeum Pelplina pod adresem www.historyczny.pelplin.pl

 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk