MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2018-09-17 XVIII Jarmark Cysterski za nami

W miniony weekend, 14-16 września 2018 r. w Pelplinie, ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, odbył się XVIII Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje.
Już od piątku mieszkańcy i odwiedzający Pelplin mogli uczestniczyć w koncertach muzyki dawnej oraz wziąć udział w nocnym zwiedzaniu opactwa pocysterskiego.

W sobotę, 15 września od wczesnych godzin rannych odbywały się warsztaty klasztorne, które prezentowały rozwój piśmiennictwa: od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii) i barwienie kartonu do współczesnego składu i druku maszynowego w kontekście specyfiki architektury, wyposażenia oraz współczesnego stanu zachowania pelplińskiej katedry i klasztoru, a także otoczenia.
O godz. 11:00 wystartowały pierwsze biegi XIX Biegu Cysterskiego – dla dzieci i młodzieży, a o 12:30 bieg główny na dystansie 10 km.

Wyniki biegu OPEN mężczyzn:
I miejsce – Mateusz Niemczyk, Kociewski Klub Biegacza Starogard Gdański 0:34:20
II miejsce – Igor Siódmiak, MKP Szczecinek/7 PRO-Siódmiak Triathlon Team, 0:35:16
III miejsce – Patryk Słowiński, Reebok Run Crew, Press Glass Biegamy i Wspieramy, 0:35:20

Wyniki biegu OPEN kobiet:
I miejsce – Anna Arseniuk, T.S.Opatrunki Toruń, 0:38:30
II miejsce – Małgorzata Tuwalska, LKS Zantyr Sztum, 0:38:59
III miejsce – Natalia Ruchlewicz, 0:43:56

Następnie o godz. 14:00 odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku Cysterskiego, którego dokonali Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński, Ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński, Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska-Szybowska. Jeszcze tego samego dnia wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego, spróbować kuchni cysterskiej na talerzu i wysłuchać już XII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Już tradycyjnie zwieńczeniem dnia była „Biesiada u Opata nad Młynówką” w tym roku pod hasłem: „Cysterskie Sacrum i Profanum”.

Na niedzielę, 16 września został zaplanowany równie interesujący program. Ostatni dzień Jarmarku Cysterskiego rozpoczął się Mszą św., podczas której odbył się finałowy koncert XII Przeglądu Zespołu Muzyki Dawnej.
Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.
Pierwsza część dnia upłynęła pod znakiem pokazów historycznych. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark.
Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczny „Mestwin, Krzyżacy i Cystersi”.

Tak zakończył się XVIII Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

(www.pelplin.pl)

 

Więcej zdjęć

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk