MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2018-10-19 79. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

20 października 1939 r. między Rudnem a Pelplinem w miejscowości Wola Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeusz Borowski – proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji – proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim – nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano „krwawą pelplińską jesienią”. Większość spośród 24 ofiar „krwawej jesieni” zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń.

W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.

19 października 2018 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina będą miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli. Z kolei 20 października 2018 r. o godz. 17.30 zapraszamy do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie na modlitwę różańcową i Mszę  św. w intencji kapłanów zamordowanych jesienią 1939.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk