MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2018-11-11 Gmina Pelplin uczciła 100.lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W niedzielę 11 listopada 2018 roku Pelplin świętował 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to bez wątpienia  niezapomniane wydarzenie, które zapadnie w pamięci mieszkańców na bardzo długo.

Obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Gminie Pelplin rozpoczęły się złożenie wiązanek kwiatów na grobie pierwszego wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego. Następnie miała miejsce Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Pelplinie pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Po Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik na Placu Wolności, gdzie miało miejsce wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Kiedy myślę Polska” oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje z całej gminy.

Z kolei o godz. 18.00 na placu przed Collegium Marianum odbył się pokaz laserowy z okazji Święta Niepodległości. Był to niezwykle rozbudowany spektakl przestrzenno-graficzny wykorzystujący najwyższej jakości systemy laserowe.

Tego samego dnia miała również miejsce Prapremiera Musicalu „Przebudzenie: Polska! Nie zginie póki my żyjemy” w wykonaniu zespołu Na cały Głos. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, została ona wystawiona dwukrotnie: o godz. 16.00 i 19.00 w hali sportowej przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pelplinie. Musical stanowił żywą lekcję historii, a jego scenariusz nawiązywał do okresu zaborów Polski oraz czasów I i II wojny światowej.

(Tekst i foto: UMiG)

Film z obchodów w Pelplinie

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk