MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-08-01 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2019 r. odbyła się 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie zostało upamiętnione również w Pelplinie O godz. 12.00 Mirosław Chyła - Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Tomasz Czerwiński - kierownik Referatu Społecznego i Promocji, Emilia Rzeniecka - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie wraz z podopiecznymi oraz mieszkańcy Pelplina złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem „ Życie oddali za Polskę 1939-1945”. 
O godzinie 17:00, czyli dokładnie w godzinę „W” oddano hołd Powstańcom Warszawskim poprzez minutowy sygnał z syren alarmowych zlokalizowanych na terenie miasta i sołectw.

Powstanie Warszawskie 1944 to wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę, zorganizowane przez Armię Krajową w dniach 1 sierpnia - 31 października 1944 roku. Powstanie Warszawskie 1944 zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”. Za początek powstania uznaje się datę 1 sierpnia 1944, czas – tzw. Godzina W. Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Istotną rolę, jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał T. Bór Komorowski. Powstanie 44 bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca wojny.

 

źródło: www.pelplin.pl

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk