MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-09-01 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody upamiętniające to wydarzenie przypomniały nam o największym konflikcie zbrojnym w historii ludzkości, kiedy to honor i męstwo zostały wystawione na najwyższą próbę.

Obchody tego wydarzenia rozpoczęły się 01.09.2019 r. o godz. 4.40, kiedy to w Pelplinie, tak jak i w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe, by oddać hołd i uczcić pamięć pomordowanych. O godz. 10:00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Janusz Szulist. Następnie zebrani udali się na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Tych, co za Polskość tej ziemi życie oddali”. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła w swoim wystąpieniu odniósł się do historii wrześniowych wydarzeń i podziękował wszystkim, którzy poprzez swoją obecność oddali hołd bohaterom tamtych dni i dowiedli, że pamięć o nich jest ciągle żywa. Główne obchody zakończyły się salwą honorową w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. 

Po części oficjalnej Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Burmistrza Ewa Nowogrodzka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Jakub Zieliński złożyli kwiaty także w pozostałych miejscach upamiętniających poległych w okresie II wojny światowej, na terenie Gminy Pelplin: 
- na cmentarzu parafialnym przy grobach kapłanów męczenników oraz nieznanych żołnierzy,
- przed tablicą pamiątkową przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, gdzie oddano hołd pomordowanym nauczycielom,
- przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na budynku przy ul. Mickiewicza 23, oddając hołd pomordowanym pracownikom byłej cukrowni,
- pod krzyżem w miejscowości Wola upamiętniającym pomordowanych w tym miejscu kapłanów,
- pod pomnikiem w Międzyłężu upamiętniającym męczeńską śmierć mieszkańców Niziny Walichnowskiej.

 

Tekst: UMiG Pelplin

Foto. UMiG Pelplin

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk