MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-09-15 Za nami XIX Jarmark Cysterski

W miniony weekend, 14-15 września 2019 r. w Pelplinie, ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”, odbył się XIX Jarmark Cysterski. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje.

W sobotę o godzinie 11:00 wystartował Lotto Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży, a od godz. 13:00 główny Bieg Cysterski na dystansie 5 km. Organizatorem Biegu było Pelplińskie Centrum Sportu.

O godz. 14:00 odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku Cysterskiego, którego dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Burmistrza Ewa Nowogrodzka, ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska-Szybowska. Po hucznym otwarciu odbyło się wręczenie medali i nagród najlepszym zawodnikom w Biegu Cysterskim. Tymczasem przed sceną ustawione były już stoły i garnki, które zapowiadały wielkie gotowanie na Jarmarku, zwane – Piknikiem Cysterskie złoto.

Głównym kucharzem tegorocznego gotowania był Jerzy Nogal, znany z telewizji śniadaniowej. Pan Jurek prowadzi własne gospodarstwo i angażuje się w wiele wydarzeń kulinarnych w kraju. Do Pelplina zawitał już po raz drugi. Na tegorocznym Jarmarku Jerzy Nogal przygotował przed publicznością zupę kartoflankę z jabłkiem oraz ruchanki. Wielki gar zupy i kilkaset ruchanek przygotowanych zostało wspólnie z lokalną drużyną, wśród której byli Piotr Sakowski z MOK, Krystyna Gierszewska ze Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet (autorka kociewskich książek kucharskich), panie z klubu Senior Lignowy Szlacheckie oraz uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Wszystkim bardzo dziękujemy! Przygotowane dania były bardzo smaczne, o czym świadczyła długa kolejka po zupę i ruchanki. Ludzie tak długo częstowali się, aż wszystko się skończyło.   

W tym samym czasie w Bibliotece Diecezjalnej można było obejrzeć wystawę „Biblioteka Cysterska” oraz odbyły  się warsztaty klasztorne, które prezentowały rozwój piśmiennictwa, od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii).
Wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego i spróbować kuchni cysterskiej na talerzu w kompleksie „Jadło i Napitek”.

Kolejnym punktem sobotniego programu był XIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w kościele Bożego Ciała. Oprócz zaproszonych zespołów z Polski, wystąpił także pelpliński chór katedralny pod kierownictwem p. A. Szynalewskiej.
Już tradycyjnie zwieńczeniem pierwszego dnia Jarmarku była „Biesiada u Opata nad Młynówką”. Grupa rekonstrukcyjna pod kierunkiem Jacentego z Ordowa prowadziła zabawy ku uciesze zgromadzonej publiczności.

Drugi dzień Jarmarku, w niedzielę 15 września, rozpoczęła Msza św. w kościele Bożego Ciała, po której odbył się finałowy koncert XIII Przeglądu Zespołu Muzyki Dawnej. Kulminacyjnym punktem niedzielnego programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła przekazał klucze miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych. Na Jarmarku gościliśmy m.in. wicemarszałka Województwa Pomorskiego, pomorskich parlamentarzystów, samorządowców z ościennych powiatów, gmin i miast.
 Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej, czy turniej plebejski dla publiczności, takie atrakcje czekały na uczestników Jarmarku. Ostatnim punktem programu był spektakl historyczno-batalistyczny „Krzyżacy” zaprezentowany na Przystani Sobieskiego. Widowisko przyciągnęło tłumy widzów. Płonęła osada średniowieczna, a na tym tle odgrywane były sceny z okresu napaści Krzyżaków na Pomorze.

Tegorocznemu Jarmarkowi towarzyszyła bardzo duża ilość stoisk kupieckich, wystawienniczych oraz z jadłem i napitkiem. Tysiące osób odwiedzało stoiska przez dwa dni Jarmarku. Za sceną było miejsce dla najmłodszych z dmuchańcami, karuzelą i innymi atrakcjami. Przewodnicy katedralni oprowadzali gości po dawnym opactwie, ogrodach i Muzeum Diecezjalnym. W ogrodach biskupich tradycyjnie rozegrana została gra cysterska Petanque.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem. Wielkie podziękowania dla strażaków, służb, pracowników zaangażowanych instytucji (Gminy Pelplin, Diecezji Pelplińskiej, Powiatu Tczewskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury), wszystkich wolontariuszy.

Relacja na stronie Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej - tutaj

Relacja na stronie Gminy Pelplin tutaj

Foto. UMiG Pelplin

www.energa.pl

 

;
;


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk