MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-04-24 II Festiwal Kultury Kociewskiej rozpoczęty!
Dzisiaj od samego rana na ulicach Pelplina słychać było kapelę kociewską. Dźwięki trąbki, akordeonu i diabelskich skrzypiec obwieszczały początek działań II Festiwalu Kultury Kociewskiej – Pelplin 2008. Kapela witała, uczniów idących do szkół, mieszkańców śpieszących do pracy i radnych przybywających na sesję Rady Miejskiej.
Natomiast przed 11-tą, dziecięco-młodzieżowy zespól folklorystyczny „Gzuby z pelplińskiej dwójki” witał gości na otwarciu wystawy w Bibliotece Miejskiej. Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu zgromadziło wielu gości, a wśród nich: Adama Kaszowicza – przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie, Wojciecha Szramowskiego – dyrektora zarządzającego Wydawnictwa Pomorskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Pelplina, Romana Liebrechta – asystenta społecznego posła Jana Kulasa, Mirosława Kalkowskiego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, dyrektorów szkół, twórców ludowych, radnych, młodzież i innych mieszkańców regionu. Zebranych w gwarze kociewskiej przywitała pani prof. Maria Pająkowska-Kensik. Następnie dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga, powitał wszystkich zebranych oraz przedstawił program Festiwalu. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie pan Adam Kaszowicz. Zanim uczestnicy zaczęli zwiedzanie wystawy, z programem artystycznym wystąpiły ponownie „Gzuby z pelplińskiej dwójki”.
Głównym elementem wystawy „Twórczość i życie na Kociewiu” jest w tym roku chata kociewska od wewnątrz. Dlatego u dorosłych wystawa przywraca wspomnienia z dzieciństwa, a młodszym umożliwia lepsze poznanie codziennego życia na Kociewiu przed laty. Kontynuacją tej wystawy będzie zagroda kociewska przygotowana w sobotniej części Festiwalu w centrum miasta. Drugą część wystawy stanowią prace twórców ludowych z Kociewia, głównie prace trzech artystów: pani Reginy Matuszewskiej, Zenona Miszewskiego i Andrzeja Kukuli.  Z kolei w czytelni Biblioteki odbyło się seminarium naukowe, w którym prof. dr hab. Maria Pająkowska-Kensik zaprezentowała temat „Mowa rodzinnych stron”, historyk pani Regina Kotłowska mówiła o konfrontacji źródeł historycznych i ludowych podań na przykładzie legend i opowieści smętowskiej ziemi. Na zakończenie redaktor Tadeusz Majewski wygłosił referat o kulturotwórczej roli prasy kociewskiej. Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się poczęstunkiem po kociewsku, a w godzinach popołudniowych na ulicach Pelplina, mieszkańcy znowu mogli spotkać kapelą kociewską, tym razem poruszającą się bryczką.
 
Jutro, w drugi dzień Festiwalu zapraszamy wszystkich chętnych do posłuchania gwary kociewskiej. Początek konkursu w Bibliotece o godz. 11.00.
 
Sobota, 26 kwietnia, będzie kulminacyjnym dniem Festiwalu. Rozpoczniemy o godz. 14.00 wspólnym przemarszem uczestników Festiwalu główną ulicą miasta. Barwny korowód dotrze na Plac Burmistrza Chmieleckiego w centrum Pelplina, gdzie na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne, zobaczymy scenki z życia kociewiaków, a wieczorem wystąpią zespoły muzyczne z Gdańska i Stargardu. Na placu przygotowana zostanie specjalna mini-zagroda ze zwierzętami gospodarskimi, odbędzie się wspólne malowanie dużego haftu kociewskiego na płótnie. Artystów zapraszamy do wzięcia udziału w plenerze malarskim. Świętowanie potrwa do późnych godzin wieczornych. Serdecznie zapraszamy.
 
Organizatorami II Festiwalu Kultury Kociewskiej są:
Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejska Biblioteka Publiczna.
Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk