MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2020-01-28 100. rocznica powrotu Pelplina do odrodzonej Polski

28 stycznia 1920 r. oddziały Frontu Pomorskiego wkraczając do Pelplina dokonały jego przyłączenia do odrodzonej Polski. Po blisko 148 latach zaboru pruskiego miasto powróciło na łono ukochanej Ojczyzny. Dokładnie dzisiaj przypada 100. rocznica tego jakże ważnego dla Pelplina wydarzenia.

 

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 przed dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina.

Wszyscy oczekiwali na przybycie Wojska Polskiego i dowódcy Frontu Pomorskiego – Gen. Józefa Hallera, który zawitał do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.

Odświętnie przyozdobionymi ulicami miasta ruszyła defilada. Na czele kroczyła młodzież niosąca 100-metrową flagę przygotowaną specjalnie na to wydarzenie, za nią Pelplińska Orkiestra Dęta, uczniowie z klas mundurowych pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz bryczka wraz z generałem. Za generałem dumnie maszerował oddział hallerczyków oraz 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Dalej szli włodarze miasta, zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele z szkół z terenu Gminy Pelplin oraz mieszkańcy Pelplina. Przechodnie zatrzymywali się, by choć na chwilę zerknąć na ten piękny patriotyczny korowód, który zmierzał do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Po drodze uczestnicy wydarzenia zatrzymali się w pobliżu Urzędu Miasta i Gminy na pamiątkowe zdjęcie, w tym samym miejscu, gdzie 100 lat temu 28 stycznia 1920 r. wykonano fotografię przedstawiającą powitanie Wojska Polskiego. Po tej krótkiej przerwie korowód ruszył w kierunku pelplińskiej katedry, gdzie oczekiwał ks. proboszcz Tadeusz Brzeziński. Kapłan powitał oficjalnie generała i zaprosił wszystkich do wnętrza świątyni.

Po odsłuchaniu koncertu organowego i wygłoszeniu przemowy przez Józefa Hallera, zgromadzeni goście opuścili katedrę, udając się na Plac Tumski, gdzie miało miejsce ślubowanie uczniów z klas mundurowych pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Inscenizacja historyczna była kolejnym punktem obchodów 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski. W ramach zaplanowanych uroczystości w najbliższy piątek 31 stycznia 2020 r. odbędzie się konferencja popularnonaukowa w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie, a w sobotę 1 lutego 2020 r. koncert w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie – prawykonanie dzieła specjalnie napisanego dla Pelplina „Archetyp” fantazja na orkiestrę smyczkową. Z kolei 8 lutego na gniewskim zamku odbędzie się Kociewski Bal Niepodległości.

 

Tekst i zdjęcia: UMiG Pelplin

 

Więcej tutaj

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk