MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-05-05 Obchody majowego święta

Obchody 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Pelplinie uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny. Uroczystości zgromadziły także strażaków z całej gminy, którzy obchodzili swoje doroczne święto. Z tej okazji zwarty orszak strażaków przemaszerował z remizy strażackiej ulicami Sambora i Mestwina aż do katedry. Na czele grała orkiestra dęta z Pelplina. Był to dopiero drugi publiczny występ naszej orkiestry dętej. Strażakom na tyle podobała się gra orkiestry, iż skłonili muzyków do przemarszu także w drodze powrotnej, po uroczystościach przed pomnikiem na Placu Wolności.

Mszy św. w katedrze, sprawowanej w intencji Ojczyzny i strażaków, przewodniczył ks. Z. Benedickt. Dalsze uroczystości odbyły się przed pomnikiem na Placu Wolności, dokąd zebranych prowadziła orkiestra dęta. Po przywitaniu i odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrał zastępca burmistrza pan Tadeusz Błędzki. W swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu majowej konstytucji i drogach do wolności Polski. Następnie delegacje instytucji, organizacji i zakładów pracy, składały kwiaty przed pomnikiem poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny. Pierwszą wiązankę wspólnie złożyli przedstawiciele władz samorządowych i pelplińskiej parafii. Po zakończeniu składania kwiatów, orkiestra dęta zagrała „Rotę”.

Uroczystości przy pomniku zakończyły się pokazem – przejazdem bojowych wozów strażackich i krótkim koncertem orkiestry dętej pod kierunkiem Tadeusza Negowskiego. Strażacy w zwartym orszaku udali się do remizy na dalszą część swojego święta.

Natomiast w godzinach popołudniowych, na stadionie miejskim, odbyła się pierwsza w tym roku „Majówka”. Już od godz. 15-tej dzieci i starsi mogli korzystać z placu zabaw, który zapewniła Firma „Kacper & Proad” z Gdyni. Do zabawy przygrywał zespół „Tie-Break” z Tczewa. Gastronomię zapewnili: pan Stanisław Rąbała, Anna Sobieralska i Bogdan German. Frekwencja dopisała i dobra zabawa trwała do 1-szej w nocy.

 
 
 
 
 
 
         


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk