MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-05-26 Rajd motocyklowy w Pelplinie - Jak Czarniecki do Poznania ...
Piątkowe popołudnie 23 maja 2008 r. zabrzmiało w Pelplinie warkotem motocykli, które ok. godz. 15:00 wjechały do miasta. Ta niecodzienna wizyta odbyła się w związku z 350 rocznicą wydarzenia, które Józef Wybicki uwiecznił w pieśni Legionów Polskich we Włoszech, znanej też jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Było to słynne „rzucenie się przez morze” - czyli zimowa przeprawa morska, którą dokonały wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego. Sama rocznica przypadnie 14 grudnia 2008 r., jednak dla uczczenia tego wydarzenia od 23 maja 2008 r. do 1 czerwca 2008 r. odbywa się Rajd Motocyklowy, pod hasłem „Ojców naszych starym szlakiem”, z udziałem około 100 motocykli. Uczestnicy Raju jadą do Dani historycznym szlakiem Wojsk Rzeczpospolitej pod dowództwem Stefana Czarnieckiego.
 
 
Po przyjeździe do Pelplina motocykliści wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem JE ks. Biskupa dr Piotra Krupy. Na Mszy św. został poświęcony sztandar Raju, który po jego zakończeniu na stałe zawiśnie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.
Zarówno przed jak i po Mszy św. uczestnicy Rajdu przejechali ulicami Pelplina. Do Pelplina przyjechały łącznie 82 motocykle, a na nich 110 uczestników. Wśród nich jako kierowcy żelaznych rumaków były 4 kobiety. Do tego grona warto dodać kilku motocyklistów z naszego Pelplina. Nie wyruszyli oni aż do Dani, ale towarzyszyli całej grupie na trasie z Będomina i prezentowali swoje motocykle na inauguracji Rajdu w Pelplinie.
 
Po Mszy św. mieszkańcy Pelplina i goście przemaszerowali na stadion miejski. Orszak poprowadziła orkiestra dęta Komendy Głównej Policji z Warszawy, która grała także na Mszy św. Wkrótce po nich na bieżnię stadionu wjechały motocykle. Po przejechaniu rundy honorowej, motocykle zostały zaparkowane. Ze sceny wszystkich zebranych przywitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Adam Kaszowicz. Słowo wprowadzenia do całej imprezy i okoliczności jej zorganizowania wygłosił ks. Jan Zalewski – inicjator i główny organizator rajdu.
 
 
Po słowach przywitania wystąpiła ponownie orkiestra dęta z Warszawy. Policjanci w mundurach pod dyrygenturą kapelmistrza Zbigniewa Kuś zagrali znane melodie z polskich filmów oraz inne utwory. Wspaniałe brzmienie orkiestry zostało nagrodzone brawami i występem na bis. Po orkiestrze na scenie wystąpił zespół folklorystyczny Modraki działający przy Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie. Modraki zaprezentowały kociewskie utwory ludowe oraz pieśni w języku esperanckim. To z pewnością ucieszyło przybyłych na stadion esperantystów, którzy gościli w tym czasie w Pelplinie. Później zagrał młodzieżowy zespół rockowy Mister Sinister działający przy Ośrodku Kultury w Pelplinie. Natomiast wieczór należał do zespołu City Noice ze Starogardu Gd. Zespół wykonał wiele znanych przebojów i przygrywał do zabawy, na której późnym wieczorem pojawili się także motocykliści.
 
Do godziny 19:00 wszyscy chętni mogli obejrzeć motocykle oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na festynie nie zabrakło tradycyjnych kociewskich przysmaków, grochówki, golonki, krokietów, ryby i dobrego ciasta. Dzieci mogły korzystać z bogatego placu zabaw, który przygotowany został przez organizatora imprezy Miejski Ośrodek Kultury. Po godz. 19:00 motocykliści wyruszyli do Zespołu Szkół Nr 2 w Pelplinie, gdzie przygotowany został nocleg. Festyn zakończył się o północy.
 
 
Punktualnie o godz. 7 rano 24 maja 2008 r. motocykliści wyruszyli z Pelplina i udali się w dalszą drogę podążając w kierunku Wałcza. Przy wyjeździe ks. Jan Zalewski serdecznie dziękował w imieniu uczestników Rajdu całemu Pelplinowi za serdeczne przyjęcie i bardzo dobrą organizację.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk