MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 25 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2020-06-10 Internet(n)owe Dni Pelplin@2020 za nami

Za nami kolejne Dni Pelplina, które w tym roku miały zupełnie inną formę niż w poprzednich latach. Wszystko za sprawą pandemii koronawiursa, która uniemożliwiała organizację święta miasta w tradycyjnej formie.  Stąd też Ośrodek Kultury wspólnie z samorządem Gminy Pelplin zdecydowali, aby tegoroczne obchody Dni Pelplina świętować za pośrednictwem internetu.

Na potrzeby organizacji wydarzenia w Ośrodku Kultury specjalnie przygotowano studio nagraniowe, skąd w trakcie dwóch dni, 6 i 7 czerwca, został wyemitowany program pod nazwą Internet(n)owe Dni Pelplin@2020. Transmisja została podzielona na bloki programowe i była dostępna do oglądania na żywo za pośrednictwem kanału YouTube oraz Facebooka.

Podczas dwudniowych transmisji na widzów czekało bardzo dużo atrakcji.

Organizatorzy przygotowali dla swoich widzów bardzo ciekawy program. Podczas  Internet(n)owych Dni Pelplin@2020 można było posłuchać licznych wywiadów, m.in. z samorządowcami, gwiazdami, podróżnikami, muzykami, sportowcami, duchowieństwem  oraz innymi ciekawymi osobami, które podzieliły się swoimi historiami, doświadczeniami oraz wiedzą. Było też sporo okazji do powspominania poprzednich edycji Dni Pelplina oraz wizyty Jana Pawła II w Pelplinie, na pamiątkę której obchodzone jest właśnie święto miasta. Mocnym punktem programu była kuchnia, w której w sobotni poranek gotował Rafał Reda - doświadczony kucharz pracujący na co dzień w restauracji „Full Dining” z poleceniem Michelin. Z kolei po południu jego miejsce zajęła Pani Krystyna Gierszewska  - regionalistka i autorka książek kucharskich, która przybliżyła widzom tajniki kuchni kociewskiej. Z kolei dla osobom lubiącym aktywność fizyczną, bez wątpienia przypadło do gustu spotkanie z Martą Alaszkiewicz - instruktorką fitness, która opowiedziała o tym jak trzymać dobrą formę i zaprezentowała kilka ćwiczeń. W programie nie zabrakło także występów muzycznych i wokalnych, które pozwoliły choć na chwilę  poczuć klimat poprzednich edycji Dni Pelplina. Z kolei miłośnicy e-sportu docenili odbywający się w ramach Internet(n)owych Dni Pelplin@ 2020 turniej FIFA, który został zorganizowany wspólnie z Media Markt.

Szczegóły programu:

Sobota od godz. 9.00:

Pierwszym gościem w studiu był Burmistrz Miasta i Gminy Mirosław Chyła. W rozmowie z prowadzącymi program Burmistrz dziękował mieszkańcom Gminy za współpracę i pomoc w czasie epidemii, nawiązał do historii Pelplina, mówił o życiu gospodarczym, społecznym, sportowym. Do drugiej części rozmowy dołączył Burmistrz Gminy Skarszewy Jacek Pauli. Z okazji 700.lecia nadania praw miejskich miastu Skarszewy, Burmistrz Pelplina wręczył Burmistrzowi Skarszew piękną panoramę ich miasta.

Kolejnymi gośćmi w programie byli:

 • Marta Alaszkiewicz, instruktorka fitness, która opowiedziała o tym jak trzymać dobrą formę i zaprezentowała kilka ćwiczeń.
 • Małgorzata Kornas, instruktorka zajęć wokalnych w Ośrodku Kultury w Pelplinie, nauczycielka, ale też uczestniczka programu The Voice of Poland. Razem z nią do studia przybyła Natalia Zielińska jedna z uczestniczek warsztatów wokalnych w Ośrodku Kultury. Następnie pani Małgorzata i Natalia zasiewały piosenkę  Somewhere over the rainbow .
 • Maciej Szczygeł i Artur Groth, którzy razem z kolegami z grupy Rowerwa (młodzi z Pelplina i regionu Kociewia) rowerami objechali kilkanaście krajów europejskich. Ich wyprawy rowerowe prowadziły m.in. przez Ukrainę, Mołdawię, kraje bałkańskie, Niemcy, Rosję, Białoruś.
 • Aneta Żelaskowska - modelka. Uczyła się w Pelplinie, obecnie mieszka w Bydgoszczy. Pani Aneta zdobyła tytuł Miss Wybrzeża 2018, uczestniczyła w finale Miss Polski 2018. W ubiegłym roku roku zdobyła tytuł pierwszej vice Miss Wybrzeża oraz Queen of Smile.
 • Greg Piskorski - multiinstrumentalista i wokalista, uczestnik programu Mam Talent oraz wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Greg zaprezentował swój energiczny występ.
 • Piotr Wojciechowsi - dyrektor Pelplińskiego Centrum Sportu, który mówił o o inicjatywie „Biegam, bo lubię”, tegorocznym Biegu Papieskim odbywającym się w innej formie
 • Bartosz Sarzało – wiceprezes klubu sportowego DECKA Pelplin. Rozmowa dotyczyła oczywiście koszykówki i klubu Decka Pelplin.
 • Leszek Kosedowski – medalista Igrzysk w 1976 w boksie, który opowiadał o swoich sukcesach i warunkach do uprawiania sportu w latach 60 i 70-tych ubiegłego stulecia.
 • Magda Głodek - brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek w zapasach, zawodniczka Klubu Sportowego Bloczek Team z Pelplina. Pani Magda opowiadała o swoich treningach.
 • Bogdan Badziong – historyk i sekretarz Gminy Pelplin, Michał Rychlicki w roli Generała Hallera oraz Jacek Hinz – nauczyciel i pasjonat historii. Rozmowa dotyczyła obchodów 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.
 • Jakub Narloch, który na fortepianie zagrał utwór Fryderyka Chopina, Mazurek b-moll Op. 24 nr 4
 • Alicja Watkowska – nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie, regionalistka, która od wielu lat w swojej szkole prowadzi  oraz zespół folklorystyczny Modraki. Razem z panią Alicją do studia przybyła Emilia Ryszkowska z zespołu.
 • Maria Leszman – nauczycielka w Szkole Podstawowej w Małych Walichnowach, regionalistka. Pani Maria prezentowała haft kociewski.

W sobotę, w popołudniowym programie gościli:

 • Krystyna Gierszewska – regionalistka, autorka książek kucharskich o kuchni kociewskiej.
 • Ewa Nowogrodzka – wiceburmistrz Miasta i Gminy Pelplin, z którą prowadzący rozmawiali m.in. życiu w epoce koronawirusa.
 • Tadeusz Negowski – kapelmistrz Pelplińskiej Orkiestry Dętej. Rozmowa dotyczyła działalności Orkiestry, planów na powrót do wspólnego grania. 
 • Krzysztof Kotlęga  - muzyk i instruktor w Orkiestrze. Po rozmowie pan Krzysztof  na scenie zagrał razem z Iwo Słomińskim i Edkiem Smolińskim.
 • W specjalnie przygotowanych filmach zawitali na ekranach – Ania Puchowska i jej brat Michał Puchowski, który zagrał na wibrafonie.
 • Sylwia Marks – sołtys sołectwa Kulice oraz Radosław Szulist – sołtys sołectwa Nowy Dwór, którzy opowiedzieli o zaangażowaniu w życiu społecznym na wsi.
 • Grzegorz Kozioł – mieszkaniec gminy Pelplin, prowadzący zajęcia w Lignowach z gry w szach i warcaby. Rozmowa dotyczyła zaangażowania młodych w międzynarodowe projekty oraz wolontariat.
 • Dorota Sakowska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie. Rozmowa oczywiście o książkach, o tym co i ile czytają nasi mieszkańcy.

W drugim bloku programowym zobaczyliśmy nadesłane do Pelplina życzenia od partnerów zagranicznych, w tym z Newcastle West w Irlandii, Demir Kapija z Macedonii Północnej, Bad Doberan z Niemiec.

W wieczornej części sobotniego programu w studiu gościli:

 • Piotr Łaga, który na czas rozmowy przeniósł się zza „reżyserki” na wizję. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie mówił o kulisach organizacji corocznych Dni Pelplina, o spotkaniu z gwiazdami.
 • Sławomir Matacz i Tomasz Czarnecki z zespołu Climat. Rozmowa dotyczyła początków zespołu, grania na imprezach, zabawach.
 • Poprzez nagranie zagościliśmy u Dawida Pieleckiego – młodego chłopaka z m. Lignowy Szlacheckie, który z powodzeniem działa jako DJ.
 • Bracia Krzysztof i Tomasz Drossel. Doskonale znany zespół Drossel z Pelplina wciąż nagrywa nowe utwory. W programie zobaczyliśmy dwa teledyski zespołu.
 • DJ Mr Host – prowadzący program, który wieczorem przeniósł się na scenę skąd poprowadził imprezę online do godz. 23.00.

W wieczornej części programu sięgnęliśmy do wspomnień, do zdjęć i filmów z Dni Pelplina aż od 2006 roku. 

Specjalne życzenia z piosenką nagrała i przysłała Magda Steczkowska oraz duet An Dreo i Karina. Ponadto były życzenia artystów – Michała Jurkiewicza, Andre oraz aktorów z planu filmu "Na dobre i na złe" oraz od Artura Orzecha, znanego konferansjera telewizyjnego.

 

W niedzilnym programie, 7 czerwca,  gośćmi programu byli:

 • Wacław Bruski - przewodniczący Rady Miejskiej z czasów wizyty papieża w Pelplinie oraz Jakub Zieliński - obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie.
 • Alicja Słyszewska-Szybowska – dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie.
 • Piotr Kończewski – dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.
 • Ks. Ireneusz Smagliński - dyr. Radia Głos i ks. Zbigniew Gełdon (wicedyrektor Radia).
 • Grzegorz Kilian - pracownik Urzędu Gminy Pelplin, ale od lat znany z pelplińskiego skryptorium.
 • Ryszard Rogaczewski - wieloletni pracownik Urzędu Gminy Pelplin, Wydawnictwa Bernardinum, znany z roli Jana Gutenberga.
 • Gedymin Grubba -  muzyk, organista, kompozytor, dyrektor Międzynarodowych Koncertów Organowych w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.
 • Bogdan Wiśniewski, Monika Janeczek-Toporowska i Sławomir Hoduń – w rozmowie o cyklu koncertów „Budujcie na skale”, o twórczości i wspomnianiach wizyty Jana Pawła II w Pelplinie.

 

Dla oglądających Internet(n)owe Dni Pelplin@ 2020 organizatorzy przygotowali liczne konkursy SMS-owe z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy konkursów walczyli o: telewizor Philips, rowery, tablety HUAWEI, głośniki JBL, grilla ogrodowego, odkurzacz Amica, kosze wędlin, sękacze, piłki EURO 2020 oraz wiele innych upominków.

Wyniki konkursów sms`owych tutaj

To były bez wątpienia niezapomniane obchody święta miasta, które mamy nadzieję na długo zostaną w pamięci mieszkańców Gminy Pelplin i nie tylko. Dzięki nietypowej formie Dni Pelplina 2020 skupiły bowiem przed  urządzeniami z dostępem do Internetu wielu widzów z różnych zakątków kraju oraz zagranicy.

Sponsorami wydarzenia byli: sklep Media Markt, Bank Spółdzielczy w Skórczu, Zakład Masarski Rąbała, Piekarnia MELER, GAMAR Wytwórnia opakowań z tektury falistej, Zakład Remontowy Budowlany Krzysztof Cwajda, GPEC Pelplin, Salon Rowerowy Szprychy.com oraz Tomasz Zaborowski. Za dekorację naszego studia dziękujemy Kwiaciarni Lucyna Sanocka. 

Organizatorzy:  Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Gmina Pelplin, Pelplińskie Centrum Sportu

 

;
;

Foto. Piotr Hibner, UMiG Pelplin

Galeria zdjęć tutaj

 

Powtórkę Internet(n)owych Dni Pelplin@ 2020 można zobaczyć tutaj:

Program- sobota, godz. 9:00

Program – sobota, godz. 15:00

Program – niedziela, godz. 15:00

 

SPONSORZY

 

;
;
;


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk