MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 25 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2020-06-17 Czuwamy! Pamiętamy! - otrzymaliśmy dofinansowanie z Fundacji ORLEN

Miejski Ośrodek Kultury otrzymał decyzję o przyznaniu darowizny z Fundacji ORLEN w wys. 7 tys. zł na realizację projektu pod nazwą „W naszym mieście, w naszej pamięci”, w ramach programu Fundacji "Czuwamy! Pamiętamy!". Inicjatorem projektu jest Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, a zadania zostało przygotowane wspólnie z Piotrem Łagą, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zadanie dotyczy odsłonięcia pomnika znajdującego się przy LO w Pelplinie, przy ul. Sambora. Znajdujący się tam pomnik poświęcony jest pamięci zamordowanych nauczycieli z Pelplina w czasie II wojny światowej oraz poległego w Katyniu ppor. Ludwika Redzimskiego, pochodzącego z Pelplina.

W przeszłości teren przy szkole wraz z pomnikiem został ogrodzony od ulicy metalowym płotem, tym samym pomnik został zasłonięty, a dostęp do tego miejsca został utrudniony. Poprzez realizację projektu chcemy przywrócić pomnik w przestrzeni publicznej miasta i w ten sposób upowszechnić pamięć o osobach, którym ten pomnik jest poświęcony.

W obecnym 2020 roku Pelplin, podobnie jak inne miasta na Kociewiu,  obchodzi 100-lecie powrotu do odrodzonej Polski. Jest to okazja do przywracania pamięci o wydarzeniach i postaciach, które w minionym stuleciu zapisały się na kartach historii miasta, a o których pamięć jest zbyt mała. Takimi znaczącymi osobami w Pelplinie przedwojennym byli m.in. nauczyciele, których nazwiska wypisane są na tablicy pomnika. Z zachowanych dokumentów i opisanych wspomnień wynika, że były to osoby i oddane swojej pracy i służbie Polsce.

;
;


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk