MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-06-09 Dni Pelplina już za nami
Tegoroczne obchody Dni Pelplina możemy uważać za zamknięte. Dopisała pogoda, zaangażowanie mieszkańców i fantastyczna atmosfera. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tegorocznego święta Miasta Pelplina.
Oficjalnym Sponsorem Dni Pelplina była firma GAMESA ENERGIA POLSKA.
 
 
W dniach 7-8 czerwca 2008 roku dla mieszkańców Pelplina i przyjezdnych gości organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. W telegraficznym skrócie przedstawiamy najważniejsze z nich.
O godzinie 16.00 z Placu przed Urzędem Miasta i Gminy Pelplin wyruszył w stronę Targowiska Miejskiego uroczysty korowód. Przedstawiciele władz miejskich, , w tym zastępca Bburmistrza Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kaszowicz i sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska, poseł Sławomir Nueman, młodzież szkolna, dzieci oraz mieszkańcy miasta, przeszli ulicami Pelplina przy dźwiękach pelplińskiej kapeli. Kolorowy pochód maszerował w stronę Targowiska Miejskiego, na którym odbyły się zaplanowane atrakcje. Odegrany przez trębacza hejnał Pelplina oraz słowo wstępne wiceburmistrza Tadeusza Błędzkiego, oficjalnie rozpoczęły tegoroczne święto miasta.
Na początku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Cystersach, ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Jak co roku do obchodów Święta Miasta włączyli się uczniowie ze szkół gminnych. W tym roku podczas występów przygotowanych pod kierunkiem swoich nauczycieli, zobaczyliśmy dzieci i młodzież z ZKiW w Kulicach, z ZS nr 1 w Pelplinie oraz z ZS nr 2 w Pelplinie. Młodzież zaprezentowała m. in. utwory śpiewane, pokaz tańca towarzyskiego i recytowała poezję. Byliśmy świadkami pięknie zatańczonego poloneza, który wprowadził nas w uroczysty klimat.
Podczas kiedy jedni zachwycali się pokazami tanecznymi, inni zmagali się z pokonaniem trasy IX Biegu Papieskiego, którego organizatorem był Klub Sportowy Wierzyca. W tym roku zawodnicy zmagali się ze sobą w następujących kategoriach: rocznik 98 i młodsi, rocznik 95-97, rocznik 92-94 oraz rocznik 91 i starsi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale, puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Wyniki Biegu Papieskiego:
Rocznik 98 i młodsi
Chłopcy:
I miejsce Marcin cejrowski
II miejsce Dawid Seroka
III miejsce Leszek Zieliński
IV miejsce Łukasz Otta
 
Rocznik 95-97
Chłopcy:
I miejsce Mateusz Gdaniec
II miejsce Tomasz Wanke
III miejsce Bartosz Wensierski
IV miejsce Karol Gajkowski
V miejsce Dominik Mierzwa
VI Michał Jaśniewski
Dziewczęta:
I miejsce Jagoda Bielińska
II miejsce Marta Szymichowska
III miejsce Natalia Kraszewska
IV miejsce Anna Kreja
V miejsce Marta Szramowska
VI miejsce Zuzanna Sykutera
 
Rocznik 92-94
Chłopcy:
I miejsce Jakub Łaga
II miejsce Krzysztof Błędzki
III miejsce Karol Różyński
IV miejsce Kamil Seroka
V miejsce Michał Majewski
Dziewczęta:
I miejsce Iwona Chabowska
II miejsce Karolina Różyńska
III miejsce Anna Dąbrowska
IV miejsce Marta Narloch
 
Rocznik 91 i starsi
Mężczyźni:
I miejsce Tomasz Świątkowski
II miejsce Mateusz Różyński
Kobiety:
I miejsce Elżbieta Tuwalska
II miejsce Magdalena Labon
III miejsce Martyna Grzywacz
 
Podczas obchodów Dni Pelplina tradycją stał się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem swój udział w zabawie zgłosiło aż 7 kół: Rudno, Rajkowy, Międzyłęż, Lignowy Szlacheckie, Pomyje, Bielawki i Wielki Garc. Panie rywalizowały ze sobą w czerech konkurencjach. Musiały między innymi wykazać się dobrym okiem podczas rzucania beretem do celu, sprawnymi rękami podczas obierania jabłek, refleksem podczas rozwieszania prania na czas oraz zręcznością podczas rzucania jajami. Śmiechu było co nie miara. Zabawa była naprawdę przednia Niestety, w każdym konkursie wygrać może tylko najlepszy. Tym razem bezkonkurencyjne okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Pomyj. Jednak u nas nie ma przegranych. Wszystkie Koła Gospodyń wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy!
W godzinach wieczornych odbyły się koncerty zespołów muzycznych. W tym roku było naprawdę rockowo. Jako pierwszy zagrał zespół działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelpinie - Mister Sinister, który w samym Pelplinie zdobył już grupę wiernych fanów. Potem usłyszeliśmy koncert zespołu West Ice z Malborka.
Gwiazdą świątecznego wieczoru był koncert  zespołu BIG DAY. Zespół wykonał stare i nowe przeboje, w tym z najnowaszej płyty "Takie sobie piosenki" wydanej w lutym tego roku. Na bis zespól zagrał drugi raz swój największy przebój z 1993 roku "dzień gorącego lata".
Tuż po koncercie dla wytrwałych mieszkańców Pelplina zabawę taneczną poprowadził zespół Oktava z Gdańska.
Należy pamiętać, iż Dni Pelplina obchodzone są od 8 lat na pamiątkę pielgrzymki Jana Pawła II do Pelplina. W związku z tym nie mogło zabraknąć uroczystości o charakterze duchowym. W takim właśnie tonie upłynęła niedziela - drugi, a zarazem ostatni dzień największego Święta Pelplina.
W niedzielę w godz. od 9.00 do 16.00 mieszkańcy mogli oglądać wystawę uliczną, która mieściła się przy ul. Mickiewicza. Zbiór zdjęć zatytułowany „Był taki Pelplin” przedstawiał stare fotografie Pelplina, których zapewne wielu z nas nigdy wcześniej nie widziało. W samo południe oraz godzinę później z wieży dawnego domu Pielgrzyma, czyli wieży zegarowej, zagrany został na trąbce hejnał Pelplina. 
Przede mszą świętą, którą odprawiono o godz. 12.00, dzieci z Przedszkola w Kulicach, z Przedszkola nr 1 w Pelplinie, Przedszkola nr 2 w Pelplinie oraz z Przedszkola w Rajkowach zaprezentowały program artystyczny „Pięć minut dla papieża Jana Pawła II”. Jak podsumował ks. Proboszcz, było to piękne głoszenie słowa o nauce, którą zostawił nam ukochany Jan Paweł II.
O godz. 15.00 na Górze Jana Pawła II odbyło się Nabożeństwo Czerwcowe. W trakcie nabożeństwa wystąpiło Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. W ich wykonaniu zebrani m.in. Ave Maria, a na zakończenie ulubioną pieśn papieża Jana Pawłą II "Barka". Po modlitwie wszystkie zebrane dzieci otrzymały baloniki, które zostały wypuszczone "do nieba" na znak łączności z Ojcem Świętym. Zaraz po nich w górę pofrunęło około stu gołębi. Oficjalne obchody Dni Pelplina 2008 zakończył dźwięk hejnału zagrany na trąbce przez Dariusza Grabowskiego z pelplińskiej orkiestry dętej.

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bieg Papieski
 

Rzut beretem podczas turnieju KGW
 

Rzut beretem podczas turnieju KGW
 

 

Rzut beretem podczas turnieju KGW
 

Laureaci Biegu Papieskiego
 
 

Laureaci Biegu Papieskiego
 

Laureaci Biegu Papieskiego
 

Laureaci Biegu Papieskiego
 

Zwycięzca otwartych mistrzostw Pelplina w tenisie stołowym - Rogaczewski
 

Turniej KGW
 

Jury turnieju KGW
 

Jury turnieju KGW
 

Turniej KGW
 

Turniej KGW
 

Mister Sinister

Mister Sinister
 

West Ice
 

Panie z KGW
 

Big Day
 

Big Day
 

Big Day

 

Zespół Oktava zagrał do nocnej zabawy
 

Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze uświetniło Nabożeństwo Czerwcowe
 
 
 
 

Na Górze Jana Pawła II dzieci puściły w niebo 300 kolorowych balonów
    


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk