MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-08-20 Podróż trasą wielkich jezior mazurskich. Zobacz zdjęcia z ostatniej wycieczki!
Krótką lekcję historii przeżyliśmy wspólnie z uczestnikami ostatniej wycieczki, którą zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie. 18 sierpnia 2009 roku (wtorek) udaliśmy się w dość długą podróż trasą Święta Lipka - Kętrzyn- Gierłoż (okolice Wilczy Szaniec) - Giżycko. Pod kierunkiem pani przewodnik zwiedziliśmy szlak turystyczny, który przebiega po terenach leżących na południe i południowy zachód od Giżycka. Trasa, którą wędrowaliśmy przebiega po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i przez północną część Pojezierza Mrągowskiego. Malownicze widoki, wysokiej klasy zabytki, historyczne miejscowości- to tylko niektóre z atrakcji, które zastaliśmy podczas naszej wycieczki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. Każdego kto wchodzi przez bramy kościoła, urzeka wielki ołtarz główny, trzykondygnacyjny, w którym oprócz Obrazu Bogurodzicy umieszczono jeszcze dwa inne: Nawiedzenia NMP i Wniebowzięcia NMP. Imponujące są też organy 40-głosowe, posiadające 4000 piszczałek, które w połowie XVIII w. zbudował organmistrz królewski Jan Mosengel z Królewca. Są bogato rzeźbione, z ruchomymi figurkami.  Podobnie jak w Pelplinie, w okresie wakacji letnich w Bazylice Mniejszej - tak potocznie nazywane jest sanktuarium w Świętej Lipce- organizowane są koncerty organowe. Mięliśmy ogromne szczęście być na jednym z tych świętolipskich koncertów.
Następnie pani przewodnik zawiozła nas do Kętrzyna, gdzie zwiedziliśmy kościół Świętego Jerzego oraz dziedziniec zamku krzyżackiego.
Wilczy Szaniec- miejsce to było kolejnym celem naszej podróży. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. Zwiedzanie Kwatery Hitlera wzbudziło wśród turystów najwięcej emocji. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym; budowie nowych obozów koncentracyjnych. To właśnie w tym miejscu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy i podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy. Pracowali i przebywali w Wilczym Szańcu m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.
Trasę wycieczki zakończyliśmy w miejscowości Giżycko, gdzie obejrzeliśmy Twierdzę Boyen powstałą w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Następnie udaliśmy się do portu, gdzie przed długą i męczącą drogą do domu, mogliśmy się zrelaksować,  patrząc na pływające w oddali żaglówki.
Do Pelplina wróciliśmy ok. godz. 24.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk