MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 29 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2010-06-07 Za nami Dni Pelplina 2010.

Zakończone w niedzielę Dni Pelplina 2010 należy uznać za bardzo udane. Sprzyjała wyśmienita, słoneczna pogoda i bogaty program, w tym dużo dobrej muzyki.

Obchody święta miasta rozpoczęto na sportowo już w piątek 4 czerwca. Na boiskach przy Zespole Szkół nr 1 odbył się turniej koszykówki BasketMania. W turnieju rywalizowały dziecięce i młodzieżowe drużyny. Na turnieju zagościła przebywająca w Pelplinie delegacja z Ukrainy, z Molodiożnoje. Goście z Ukrainy odwiedzili w piątek lokalne szkoły, Bibliotekę i Ośrodek Kultury, gdzie podczas godzinnej wizyty zapoznali się z działalnością Ośrodka.

Główna część obchodów Dni Pelplina miała miejsce w sobotę 5 czerwca. Tradycyjnie już odbył się „Bieg Papieski” w kilku kategoriach wiekowych. O godz. 16-tej rozpoczął się wspólny przemarsz sprzed urzędu miasta na targowisko miejskie. W tym roku kolumna uczestników przemarszu była bardzo liczna i barwna. Prowadziła „Pelplińska Orkiestra Dęta”. Za nią maszerowały pięknie ubrane dzieci z przedszkoli nr 1 i nr 2 w Pelplinie, następnie burmistrz miasta i gminy Pelplin Andrzej Stanuch, poseł RP Jan Kulas, starosta tczewski Witold Sosnowski, inni przedstawiciele władz samorządowych, delegacja z Ukrainy, goście, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, uczniowie szkół z nauczycielami oraz inni mieszkańcy miasta i gminy Pelplin.

Po dojściu przed scenę na targowisku miejskim, oficjalnego otwarcia Dni Pelplina 2010 dokonał burmistrz miasta i gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch. Następnie dokonał wymiany flag z burmistrzem Molodiożnoje z Ukrainy. Hejnał Pelplina zagrany na trąbce przez Henryka Glocka obwieścił zebranym czas świętowania.

Pierwszym punktem programu na scenie było wręczenie nagród zwycięzcom „Biegu Papieskiego”. Zawodnicy z radością odbierali puchary i medale z rąk burmistrza Pelplina. Występy artystyczne rozpoczęły dzieci ze Szkoły nr 2 w Pelplinie. „Gzuby z pelplińskiej dwójki” zatańczyły poloneza oraz zaśpiewały. Następnie uczennica z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie zaśpiewała dwie piosenki. Po niej wystąpił zespół „D-molki” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach. Szkolną część artystyczną zakończył zespół folklorystyczny „Modraki” z Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie. Wszystkie występy uczniów były znakomicie przygotowane i nagrodzone oklaskami.

Po raz kolejny podczas Dni Pelplina rozegrany został Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W szranki rywalizacji stanęło sześć KGW: Pomyje, Bielawki, Międzyłęż, Wielki Garc, Rożental i Rajkowy. Po rozegraniu pięciu konkurencji najlepsze okazały się panie z KGW Bielawki. W nagrodę odebrały puchar Burmistrza miasta i gminy Pelplin. Wszystkie Koła otrzymały też nagrody rzeczowe ufundowane przez Ośrodek Kultury w Pelplinie. Po turnieju na scenie wystąpiła Weronika Dąbrowska. W jej wykonaniu zebrani usłyszeli dwie piosenki.

Pod wieczór przyszedł czas na koncert muzyczny. Gwiazdą sobotniego wieczoru byli „Ramolsi” (Gwiazda Olimpijskiego Lata z Radiem w 2004 roku). Pięciu chłopaków wystąpiło w oryginalnych strojach. Ramolsi dali żywiołowy koncert podczas , którego zebrani usłyszeli największe przeboje lat 70-tych i 80-tych w nowych rock'n'rollowych aranżacjach. Ostatnią odsłoną sobotniej imprezy był koncert zespołu „Octava”. Pod wodzą pana Marka, zespół na tyle rozruszał uczestników zabawy, że przed sceną szybko zabrakło miejsca dla wszystkich tańczących. Zespołowi nie łatwo było zakończyć dobrą zabawę i na prośbę mieszkańców i gości „Octava” wykonała kilka dodatkowych utworów.

 

Niedziela 6 czerwca była dniem wspomnienia wizyty papieża Jana Pawła II do Pelplina w 1999 roku. Miejska Biblioteka Publiczna na ulicy Mickiewicza zaprezentowała dwie wystawy: „Wizyta Jana Pawła II w Pelplinie w 1999” oraz "Dni Solidarności".

Przed Mszą św. w południe, w bazylice katedralnej w Pelplinie, dzieci przedszkolne zaprezentowały specjalny program artystyczny „Pięć minut dla Papieża Jana Pawła II”. Wystąpiły dzieci z przedszkoli: Rajkowy, nr 2 w Pelplinie, Kulice oraz nr 1 w Pelplinie.

O godz. 15 tej na Górze Jana Pawła II w Pelplinie, w miejscu sprawowania przed 11 laty Mszy św. przez papieża Polaka, odprawione zostało uroczyste nabożeństwo czerwcowe, któremu przewodniczył proboszcz parafii ks. Tadeusz Brzeziński. Na zakończenie uroczystości na Górze Jana Pawła II, burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch podziękował mieszkańcom gminy za udział w tegorocznych obchodach Dni Pelplina.

 

Miejski Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania sponsorom tegorocznych Dni Pelplina oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji tych wydarzeń.

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Roberto Zucaro i Baili Morena
 

"Ramolsi"
 

"Wściekłe Psy"
 

 

Zobacz więcej zdjęć na  http://www.pelplin.pl/?a=2&id_kat=42&id_fot

 

 

 

SPONSORZY

 

SPONSOR OFICJALNY

 

 

 

 

 

SPONSORZY LOTERII FANTOWEJ 

 

 oraz

Pomorska Wyższa Szkoła Polityki
Społecznej i Gospodarczej
w Starogardzie Gdańskim

 

 
Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk