MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2010-09-06 Dożynki Gminne 2010 za nami. Zobacz zdjęcia!
W minioną niedzielę, 5 września 2010, w Gręblinie odbyły się Dożynki Gminne. Tegoroczne święto plonów o godz. 14.00 rozpoczęła Msza św. dziękczynna. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Wielkim Garcu ks. Wojciech Gruba. W homilii wskazał na trud pracy rolnika, jego zależność od natury, od Boga. Podczas Mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez pięć sołectw z gminy Pelplin. Podczas Eucharystii pod dyrekcją pana Tomasza Radimonasa wystąpił Chór Adalbertus z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, który swoim pięknym śpiewem uświetnił niedzielną Mszę Świętą.
 
Po Mszy św. nastąpiło uroczyste przekazanie chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin - panu Andrzejowi Stanuchowi. Chleb wręczyli starostowie dożynek państwo Wiesława i Kazimierz Kołakowscy z Gręblina. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za trud i mozolną pracę na roli. Jednocześnie zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby w domu każdego mieszkańca gminy Pelplin nie brakowało chleba i innych środków do życia.
 
Święto plonów to wyjątkowe wydarzenie dla całej gminy. Na uroczystościach dożynkowych obecni byli: poseł na Sejm RP Jan Kulas, wicestarosta powiatu tczewskiego Adam Kucharek, wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło, sekretarz Gminy Pelplin Jolanta Ligmanowska, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Wacław Bruski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Patryk Demski, radni powiatowi, radni gminy Pelplin, sołtysi, strażacy, przedsiębiorcy, delegacje szkół i zakładów pracy oraz inni mieszkańcy gminy Pelplin i goście.
 
Po pierwszym występie zespołu folklorystycznego Modraki głos zabrali poseł Jan Kulas oraz wicestarosta tczewski Adam Kucharek. Po dalszym, barwnym występie Modraków, swoje wokalne umiejętności zaprezentowała pelplińska młodzież. Usłyszeliśmy występ Weroniki Dąbrowskiej z Rajkowych, Natalii Wensierskiej z Bielawek oraz Natalii Rybickiej z Pelplina. Występy zostały nagrodzone wielkimi brawami. Mogliśmy także podziwiać występ taneczny trójki młodych tancerzy z grupy tanecznej ZWK działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Rodzeństwo: Agata, Dorota i Marcin Bielińscy z Pelplina wykonali dwa układy taneczne prezentując różne techniki tańca nowoczesnego.
Niezwykle ważnym momentem podczas dożynek było wręczenie medali "Zasłużonym dla Gminy Pelplin" nadanych uchwałą Rady Miejskiej w Pelplinie. W tym roku zaszczytu tego dostąpili: pani Maria Wierzbicka, państwo Janina i Józef Rzeszotek, Koło Gospodyń Wiejskich z Gręblina, Koło Gospodyń Wiejskich z Bielawek oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Rożentala. Medale oraz listy gratulacyjne wręczyli: pan Andrzej Stanuch- Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin oraz pan Wacław Bruski- zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie.
 
Po występach artystycznych rozpoczął się wyczekiwany Turniej Sołectw. W tym roku w szranki stanęło pięć sołectw z gminy Pelplin: Bielawki, Międzyłęż, Rożental, Gręblin i Pomyje. Po dużej dawce emocji i śmiechu związanych z wykonywaniem konkurencji (rzucanie jajami do celu, rzucanie burakiem, wbijanie gwoździ, rzucanie balotem słomy, strzelanie z wiatrówki) przyszedł czas na podsumowanie wyników. Na marginesie warto dodać, że poza oficjalnymi rozgrywkami, w konkurencji wbijanie gwoździ, najlepszy okazał się Burmistrz Andrzej Stanuch. Rywalizacja była zacięta i wszystkie sołectwa dokładały starań, aby konkurencje wykonywać precyzyjnie, ale zwycięzca mógł być tylko jeden tylko jeden. Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin oraz nagroda trafiła do rąk przedstawicieli Sołectwa Rożental. Gratulujemy!
 
Dożynkową tradycją jest, iż podczas święta plonów wybierany jest najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku swój udział w konkursie zgłosiły sołectwa: Bielawki, Rudno, Międzyłęż, Gręblin oraz Wielki Garc. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Wolskiego za najpiękniejszy uznało wieniec wykonany przez Sołectw Międzyłęż. Gratulacje z rąk Burmistrza, puchar i nagrodę odebrała Mirosław Wolfhart- sołtys Międzyłęża.
 
Następnym punktem programu Dożynek Gminnych był się koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej. Muzycy pod batutą Tadeusza Negowskiego zaprezentowali kilka marszów oraz innych utworów muzycznych. Warto dodać, że to właśnie 5 września minęła 3. rocznica działalności orkiestry.
 
Podczas każdych dożynek nie może zabraknąć muzycznej gwiazdy wieczoru. W tym roku mieszkańcy Gręblina oraz goście bawili się przy muzyce lat 60. 70. i 80. Największe przeboje minionych dekad zagrał zespół Nagła zmiana Klimatu. Następnie zabawę taneczną poprowadził zespołu Drossel. Na koncert pelplińskiego zespołu muzyki disco-polo czekała rzesza fanów. Przy skocznych rytmach muzyki, uczestnicy dożynek bawili się, aż do północy.
 
Organizatorzy dożynek składają podziękowania ks. Wojciechowi Grubie za przewodniczenie Mszy św. i homilię, wszystkim gościom, rolnikom i paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za liczny udział, sponosrom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji święta planów w Gęblinie.
Dziękujemy panu Sławomirowi Kozłowskiemu, właścicielowi firmy "Zakładanie i Pielęgnacja Ogrodów IRGA" za udostępnienie krzewów oraz kwiatów wykorzystanych do dekoracji sceny podczas Dożynek.

Sponsorami tegorocznych Dożynek Gminnych byli:

 

Grupa Gamesa
 
Bank Spółdzieczy w Skórczu
 

 

Z. H.U.
Leszek Jachlewski

Zdjęcia: Miriam Łaga, Seweryn Brzeziński

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia kliknij link:

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk