MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2010-09-21 X Jubileuszowy Jarmark Cysterski za nami.

Kolejny Jarmark Cysterski przeszedł do historii. W tym roku obchodziliśmy dziesiątą, jubileuszową edycję Jarmarku, który w swej formie i treści przypomina historię, tradycje i kulturę funkcjonującego tu przez ponad 600 lat dawnego opactwa cysterskiego. W dniach 18-19 września 2010 r. Pelplin odwiedziło kilka tysięcy gości z całej Polski oraz z zagranicy.

 

Stało się już tradycją, iż jarmarkowi cysterskiemu w Pelplinie towarzyszyły konferencje- w tym roku z racji XX-lecia powołania przez Radę Europy szlaku turystycznego „Drogami Cystersów”. Na międzynarodową konferencję zorganizowaną w dniach 18-19 września 2010 r. w Pelplinie, zaproszeni zostali goście związani z powstaniem Szlaku Cysterskiego w Polsce i Europie, organizatorzy turystyki kulturowej „Cysterskiego traktu” oraz przedstawiciele polskich podmiotów zajmujących się organizacją i promocją „Szlaku Cysterskiego”, jak również członkowie europejskich gremiów.

 

Już w piątek (17.09) w Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, dzięki przychylności i zaangażowaniu Dyrektora Rufina Wysockiego oraz jego współpracowników, odbyło się uroczyste przekazanie i zasadzenie dwóch kolejnych drzewek Złotej Renety. Złota Reneta wpisuje się w logo Jarmarku. Jest to jedna z najstarszych odmian jabłka, które uprawiane były niegdyś w cysterskich ogrodach. Uroczystego zasadzenia jabłonek Złotej Renety dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch wraz z mieszkańcami DPS-u i ich opiekunami.

 

Sobotnią część Jarmarku rozpoczął się XVI Bieg Cysterski, przygotowany przez gminnego koordynatora sportu Tomasza Czerwińskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie to jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem. Honorowym gościem Biegu Cysterskiego była pani Magdalena Mroczkiewicz – wicemistrzyni Olimpijska z Sydney we florecie drużynowym. 130 zawodników startowało w czterech kategoriach wiekowych. Dekoracji zwycięzców dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch.

 

Uroczyste otwarcie Jarmarku nastąpiło dokładnie w sobotnie południe. Przed sceną pojawili się rycerze, dwórki, zespół muzyki dawnej i wielu gości. Wystrzały z hakownic i raport rycerski złożony Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin oznajmiły oficjalne rozpoczęcie X Jubileuszowego Jarmarku Cysterskiego.

 

O godzinie 14:00 na plac przed Collegium Marianum przybyło wielu miłośników dobrej zabawy, aby wziąć udział w pikniku Cysterskie Złoto. Zespół Gminnego Centrum Informacji w Pelplinie wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich Rożental przygotowali ciekawy program spotkania. Pyszna pelplinka, powidła i inne jabłeczne smakowitości niezaprzeczalnie królowały do końca sobotniego dnia.

Równolegle na placu za sceną trwał turniej rycerski dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjanych, następnie turnieje rycerskie dla publiczności prowadzone przez Bractwo Rycerskie Jacentego Ordowskiego. Młodzież i goście Jarmarku bardzo licznie uczestniczyli w różnorodnych zmaganiach. Następnie o 17.30 z ul. Wybickiego do katedry wyruszył sobotni przemarsz przez miasto prowadzony przez Swarzędzką Orkiestrę Flażoletową. O godz. 18:00 w Bazylice Katedralnej odbył się IV Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej.

 

Po raz pierwszy podczas Jarmarku Cysterskiego zorganizowana została "Biesiada rycerska". Biletowana część Jarmarku, przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury przy pomocy sponsorów, pana Stanisława Rąbałę i pana Leszka Melera, zgromadziła komplet uczestników. W sobotni wieczór o godz. 20.00 goście biesiady zostali uroczyście przywitani przed głównym wejściem do Collegium Marianum, skąd przeszli na miejsce biesiady, do refektarza. Oprócz suto zastawionego stołu, biesadnicy uczestniczyli w zabawach rycerskich, podziwiali tańce dwórek, a na zakończenie biesiady obejrzeli wspaniały pokaz tańca ognia.

 

W niedzielę już od wczesnych godzin rannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii a także Koła Gospodyń Wiejskich, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. Tradycyjnie już o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, która jednocześnie podkreślała duchowy wymiar Jarmarku.

 

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, ulicami miasta. Barwny orszak prowadzony przez przedszkolaków tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego magistratu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina i krótkiej scence rodem z średniowiecza, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze od miasta księciu Jacentemu, który wraz ze swoim orszakiem i rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

 

 

Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. W ogrodach seminaryjnych odbył się turniej gry cysterskiej – Petanque, natomiast dzieci uczestniczyły w poszukiwaniu „Złotej Księgi” szarych mnichów. Można było także, nabyć okolicznościowe monety tzw. Cysteny, które chętni śmiałkowie mogli wybić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy dzielnego mincerza.

 

W krużgankach katedry ożyło pelplińskie skryptorium, gdzie chętni mogli pobrać naukę pięknego pisania piórem i atramentem. Natomiast w Bazylice Katedralnej i na wirydarzu  rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej.

 

Ostatnim punktem Jarmarku była inscenizacja historyczna na Przystani Jana III Sobieskiego. Do Pelplina przypłynął król Jan III Sobieski wraz z małżonką Marysieńką (jak zapisał kronikarz pelpliński, wydarzenie to miało miejsce w dzień Bożego Ciała 16 czerwca 1677 roku).  Po powitaniu królewskiej pary przez Opata Cystersów, Burmistrza Pelplina oraz Starostę Tczewskiego, król wygłosił słowo do gości, mieszczan i włodarzy. Na cześć króla odbyły się m.in. pokaz sztuki wojennej żołnierzy pieszych z użyciem broni XVII wiecznej, pojedynki na szable, rapiery i szpady, tańce dam dworu, pokaz wojennej sztuki w wykonaniu husarii oraz najazd na obóz tureckich janczarów.

 

Po zakończonej inscenizacji, znaczna część mieszkańców Pelplina i gości zatrzymała się jeszcze w miejscu najbardziej obleganym w czasie Jarmarku, zwanym "Jadło i napitek". Tam oraz na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich oraz u wielu innych wystawców można było zasmakować w dobrym swojskim jedzeniu oraz skosztować dobrych trunków.

 

Tak zakończył się X Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

 

Organizatorzy dziękują Sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem.

Oficjalny sponsor

 

 

 

Pozostali sponsorzy

 

 

 

 

 

 

(MOK z wykorzystaniem materiałów GCI i DCIT)

 Aby zobaczyć zdjęcia z X Jarmarku Cysteskiego kliknij link:

http://picasaweb.google.pl/108695218229036628860/XJarmarkCysterski

Autor zdjęć: Miriam Łaga

 

Zdjęcia z Biesiady Rycerskiej - kilknij link:

http://picasaweb.google.pl/108695218229036628860/BiesiadaRycerska

Autorzy zdjęć: Jakub Sakowski, Seweryn Brzeziński

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk