MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-02-06 Nagrody Mestwina przyznane

Za nami XII Charytatywny Bal Mestwina. W sobotni wieczór, 5 lutego 2011 r., tradycyjnie uhonorowane zostały osoby, które aktywnie działają na rzecz miasta i gminy Pelplin. Nominacje odbywały się w czterech kategoriach. Kapituła wyłoniła następujących laureatów:

Kategoria - działalność gospodarcza:
Geopel S.C. Anna i Zbigniew Drąg – firma GEOPEL S.C. od wielu lat zajmuje się wiodące miejsce wśród firm geodezyjnych na terenie powiatu Tczewskiego i Starogardu Gdańskiego. Wpływ na jej pozycję ma nie tylko wielkość zatrudnienia ale także wyposażenie w nowoczesny sprzęt geodezyjny – między innymi GPS. Prowadzi szeroki zakres usług geodezyjnych zarówno dla osób fizycznych jak i dużych firm budowlanych oraz biur projektowych z całej Polski. Jako jedyna firma geodezyjna z naszego powiatu uczestniczyła w budowie Autostrady A1.

Na terenie Miasta i Gminy Pelplin firma GEOPEL S.C. uczestniczyła w budowie m.in.:
•    krzyża i ołtarza na Górze Jana Pawła II
•    szkół, boisk szkolnych, Sali gimnastycznej,
•    oczyszczalni ścieków wysypiska,
•    kanalizacji i wodociągów,
•    Polomarketu-u.
Firma prowadzona przez Państwa Annę i Zbigniewa Drąg jest jedna z tych firm, które w godny wyróżnienia sposób reprezentuje Gminę Pelplin. Rozwój gospodarczy połączony z wieloletnią stabilną pozycją na rynku z pewnością zasługuje na właściwe uhonorowanie.


Kategoria - działalność sportowa:
Adam Cichocki – laureat nagrody od 20 lat bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, poprzez promowanie wśród dzieci i młodzieży Miasta i Gminy Pelplin sportowego trybu życia oraz rywalizacji sportowej w duchu fair-play. To jego zaangażowanie doprowadziło do powstania w Pelplinie sekcji karate, która istnieje od 1991 roku do dnia dzisiejszego. W latach 1999-2033 w/w sekcja należała do Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego Fudokan. Uczestniczyła w wielu obozach i strażach szkoleniowych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Obecnie sekcja karate trenowana przez Pana Adama wchodzi w struktury Klubu Sportowego „Wierzyca” Pelplin. Wychowankowie Pana Adama na przestrzeni 20 lat odnieśli wiele sukcesów, począwszy od pierwszych miejsc w Pucharach i Mistrzostwach Polski Karate Shotokan WSI i Tradycyjnego Fudokan, poprzez zwycięstwa w Międzynarodowych Turniejach Karate Shotokan, a kończąc na pierwszych miejscach w Turniejach Międzywojewódzkich. 


Kategoria - działalność społeczna:
Seweryn Brzeziński – laureat od samego początku związany był z samorządem lokalnym w Mieście  i Gminie Pelplin. Radny I i III kadencji. Od ponad dwudziestu lat utrwala przy pomocy aparatu fotograficznego zmieniające się realia życia w naszym mieście i jego okolicach. Z aparatem fotograficznym dokumentował wszystkie ważne wydarzenia z życia Pelplina i jego mieszkańców jakie miały miejsce w ciągu ostatnich 20 lat. Jest „twarzą” Informatora Pelplińskiego, który współredaguje od samego początku jego powstania.

W latach największego kryzysu ekonomicznego i bezrobocia wspierał młodzież pelplińską bezinteresownie pośrednicząc w poszukiwaniu pracy na zachodzie. Około stu młodych ludzi znalazło zatrudnienie w Irlandii. Dzięki wieloletniej współpracy z Irlandczykami przyczynił się do podpisania umowy partnerskiej z irlandzkim miastem Newcastle West z okregu Limeryck.

 
Kategoria - działalność kulturalna:
Andrzej Wolski – urodził się w Starogardzie Gdańskim  w stolicy regionu Kociewia. Ukończył Wydział Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z Pelplinem jest związany od 1988 r., kiedy to rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 2 (obecnie Zespół Szkół Nr 2) jako nauczyciel plastyki. Od kilkunastu lat jest jednocześnie nauczycielem wiedzy o kulturze w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. Od 1990 r. z rodziną mieszka w Rożentalu.

Andrzej Wolski należy do tych nauczycieli, którzy łączą wykonywany zawód z pasją społecznikowska, szczególnie w dziedzinie działalności kulturalnej. To dzięki jego dociekliwości badawczej Rożental doczekał się profesjonalnie przygotowanej w 2005 r. wystawy „Rożental, czas i my”. Dalsze poszukiwania w muzeach i archiwach, zbieranie kolejnych materiałów zakończyły się wydaniem w 2010 r. książki „Ścieżkami i polami Rożentala”, będącej mammografią wsi, obejmującą wszystkie aspekty jej bogatych – jak się okazuje – dziejów. W ten sposób Rożental stał się pierwszą wsią w naszej gminie, która posiada własną monografię, starannie przygotowaną przez Wydawnictwo „Bernardinum”.

Laureat od wielu lat współpracuje z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich, angażuje się w wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, integrującym środowisko Rożentala. Jest znanym – nie tylko w swojej wsi – animatorem kultury. Od kilku lat należy do Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Pelplinie, angażując się w jego działalność. W tym kontekście należy wspomnieć, że jest jednym z współautorów książki „Pelplin – nasza mała ojczyzna”, wydanej w 2099 r., a także autorem projektu sztandaru pelplińskich zrzeszeńców.

Jako znawca historii sztyki jest także członkiem Towarzystwa Miłośników Zabytków Pelplin, a od dwóch lat jednym ze świeckich przewodników po katedrze.
Na szczególne podkreślenie zasługuje projekt i wykonanie dwóch różnych, ale jednocześnie niepowtarzalnych pomników. Na pelplińskim  cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Pelplina pomordowanym i poległym w latach 1939 – 1945, stanowiący swoistą metaforę Golgoty. Inny charakter ma rzeźba Kowala, znajdująca się w Rożentalu w miejscu, w którym stała kuźnia,

Andrzej Wolski jest malarzem, który bardzo często na swoich obrazach i szkicach przedstawia motywy pelplińskie. Jego obrazy pokazywane były na kilku wystawach. Nie do przecenienia jest również jego pozadydaktyczna i pozalekcyjna działalność na terenie szkół, w których naucza. Jest autorem niezliczonych scenografii programów artystycznych, uroczystości szkolnych, wystaw, etc.

Już wkrótce relacja z balu.

(GCI)


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk