MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-06-04 Tłumy na koncercie Leszczy podczas "Dni Pelplina"

Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Mowa oczywiście o Dniach Pelplina, które od 2000 roku obchodzone są na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. W tym roku święto miasta miało szczególny charakter z jeszcze jednego powodu – otóż 80 lat temu Pelplin uzyskał prawa miejskie.

Świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę 4 czerwca. O godzinie 12:00 w Bazylice katedralnej odprawiona została uroczysta msza św. z oprawą kompanii honorowej Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej w Tczewie. We mszy udział wzięli przedstawiciele samorządu pelplińskiego oraz lokalnych instytucji. W homilii ks. infułat Stanisław Grunt nawiązał do bogatej historii Pelplina, a także wydarzeń współczesnych, które nadają niepowtarzalny charakter naszemu miastu.

O godz. 13:30 na Targowisku Miejskim w Pelplinie odbył się XII Bieg Papieski. W biegu udział wzięło wielu mieszkańców Pelplina i okolic. Wszystkim sportowcom dziękujemy za tak liczny udział, a co najważniejsze za prawdziwie sportowego ducha rywalizacji.

Następnie, o godz. 14:00, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Jej uroczysty charakter wiązał się z obchodami święta miasta oraz 80-leciem nadania Pelplinowi praw miejskich. W uroczystej sesji udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Jan Kulas, Wicestarsota Tczewski Mariusz Wiórek, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, Zastępca Burmistrza Miasta i gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, Sekretarz Gminy Jolanta Ligmnaowska, Skarbnik Gminy Pelplin Maria Sławińska oraz wielu innych zaproszonych gości.

W trakcie sesji Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch w swoim wystąpieniu przedstawił pokrótce historię Pelplina, poczynając od jego burzliwego rozwoju od XII wieku a kończąc na dzisiejszych inwestycjach (budowa obwodnicy miasta Pelplina oraz budowa autostrady A-1).

Na sobotniej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła razem z Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin Andrzejem Stanuchem wręczyli Medale "Zasłużony dla Gminy i Miasta Pelplin" oraz uhonorowano mieszkańców Pelplina, którzy w tym roku, wspólnie z miastem obchodzą 80-te urodziny.

Po zakończeniu sesji ulicami miasta przeszedł barwny korowód, który prowadziła „Pelplińska Orkiestra Dęta” i kompania honorowa Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej w Tczewie. W jubileuszowym przemarszu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Pelplina przeszli na Targowisko Miejskie, gdzie oficjalnego otwarcia Dni Pelplina dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch. Po słownie wstępnym, w którym Burmistrz witając zebranych życzył wszystkim udanej zabawy, głos zabrał przedstawiciel partnerskiej gminy Molodiożnoje z Ukrainy, która w tym czasie gościła w Pelplinie. Następnie sygnał hejnału Pelplina obwieścił, że świętowanie czas zacząć.

Pierwszym punktem programu było wręczenie nagród zwycięzcom „Biegu Papieskiego”. Zawodnicy z satysfakcją odbierali puchary i medale z rąk Burmistrza Pelplina. Następnie odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy Pelplin. Wszystkie występy uczniów były znakomicie przygotowane i nagrodzone oklaskami.

Słodkim akcentem tegorocznych obchodów Dni Pelplina była 80-metrowa babka przygotowana przez Leszka Melera, pelplińskiego cukiernika i piekarza. Babka powstała w ramach jubileuszowej akcji, a jej wyjątkowość stanowił to nie tylko jej imponujący rozmiar, ale przede wszystkim serce włożone w  jej wykonanie.

 Tradycyjnie podczas Dni Pelplina rozegrany został Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W szranki rywalizacji stanęło pięć KGW: Pomyje, Bielawki, Międzyłęż, Rożental i Rajkowy. Po rozegraniu konkurencji najlepsze okazały się panie z KGW Rożental. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny była nagroda oraz puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

W przerwie turnieju KGW mieliśmy okazję wysłuchać występu muzycznego gości z Ukrainy. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a publiczność domagała się bisu.

Wieczorem przyszedł czas na pierwszy koncert muzyczny. Na scenie wystąpił Jarek Janiszewski - wokalista zespołu „Czarno-Czarni”. Jednak największą atrakcją wieczoru okazał się koncert zespołu Leszcze. To wydarzenie ściągnęło do Pelplina tłumy. Wokalista zespołu Maciek Miecznikowski z ogromną charyzmą porwał publiczność do wspólnej zabawy. Największe przeboje Leszczy jak choćby „Kombinuj dziewczyno”, „Tak się bawi nasza klasa” czy też „Irena” nucili wszyscy zebrani. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, do której znakomicie zagrał zespół Solus.  Zabawę zakończono przed drugą w nocy.

 Kolejny dzień obchodów święta miasta, czyli niedziela 5 czerwca była dniem wspomnienia wizyty papieża Jana Pawła II do. Miejska Biblioteka Publiczna na ulicy Mickiewicza zaprezentowała dwie wystawy: „Miasto moje” i „80.lecie nadania praw miejskich Pelplinowi”. Przed Mszą św. w południe, w Bazylice katedralnej w Pelplinie, dzieci przedszkolne z gminy Pelplin zaprezentowały specjalny program artystyczny „Pięć minut dla Papieża Jana Pawła II”.

O godz. 15:00 z okazji 80.lecia nadania praw miejskich Pelplinowi oraz 12 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie , w Bazylice katedralnej odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

(za GCI)

Miejski Ośrodek Kultury dziękuje za pomoc organizacyjną: Zakładom Mięsnym Stanisław Rąbała, Annie Sobieralskiej, firmie "IRGA" Projektowanie i Zakładanie Ogrodów oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Bielawki.

Zobacz zdjęcia z Dni Pelplina 4-5 czerwca 2011:

 

Sponsor oficjalny

 
 
 
Sponsorzy
 
 
Nordwind
lokalni przedsiębiorcy 
 
 
   
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

 

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk