MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2005-06-27 Sobótkowy Tramp
W Noc Świętojańską 24 czerwca w Pelplinie

Sobótkowa tradycja w Pelplinie staje się coroczną okazją do wspólnej zabawy. Tradycji stało się zadość. Zapłonęło ognisko, wokół którego bawiono się biorąc udział w przygotowanych konkursach. O zmierzchu, przy śpiewie („Pieśń Sobótkowa”) dziewcząt z „Modraków” puszczano na wodę wianki. Młodzi chłopcy z radością skakali w nurt Wierzycy by je wyłowić. Było pięknie, nastrojowo i magicznie.
Przy akompaniamencie zespołu „Konto” – Jacka Jaworskiego pelplinianie bawili się do późnych godzin nocnych. Festyn zakończył się po północy. Zmęczeni tańcem i zabawą mieliśmy okazję zregenerować siły w przygotowanych stoiskach gastronomicznych.
Tradycyjnie już ogłoszono konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy. Spośród 17 wianków najpiękniejszy okazał się ten w wykonaniu panien z Modraków.
Rozegrano też konkursy: w „chińską piłkę nożną”, najlepszą okazała się dziewczyna o imieniu Kamila.
W ubiegłym roku mierzono warkocze dziewcząt, dzisiaj w zabawie zatytułowanej „Sobótkowy Tramp”- mierzono długość stopy!. Najdłuższą stopą identycznie po 30,3 cm – legitymowali się Daniel i Marcin. Podzielili się nagrodą.
- W tym roku spodziewam się wielu radosnych i szczęśliwych chwil – mówi Kasia, szczęśliwa panienka, która znalazła „ kwiat paproci”. „Bawię się doskonale z koleżankami, a słodka nagroda poprawi nam humory”. Były też inne zabawy, w których chętnie brali udział uczestnicy tego sobótkowego festynu. „Hej sobótka, sobótka” – za rok spotykamy się przy drewnianym moście na Wierzycy – w miejscu zaakceptowanym przez mieszkańców naszego miasta.


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk