MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-09-05 Słonecznie na Dożynkach Gminnych w Pelplinie

Piękna, słoneczna pogoda w minioną sobotę sprzyjała świętowaniu w Pelplinie.  3 września odbyło się doroczne święto plonów. Dożynki Gminne, o godz. 12.00 rozpoczęła Msza św. dziękczynna w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, której przewodniczył ks. infułat Tadeusz Brzeziński, proboszcz pelplińskiej parafii. W wygłoszonej homilii ks. Proboszcz mówił o znaczeniu chleba, o wartości ludzkiej pracy. Na zakończenie Mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz chleb. Po Mszy św. odbył się przemarsz na stadion miejski prowadzony przez Pelplińską Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego.

Uroczystości na stadionie rozpoczęły się od powitania gości i włodarzy gminy Pelplin, wśród których obecni byli: poseł na Sejm RP Jan Kulas, poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, Starosta Tczewski Józef Puczyński, Burmistrz Gniewa Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie ks. infułat Tadeusz Brzeziński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, sekretarz Gminy Pelplin Jolanta Ligmanowska oraz rolnicy, radni powiatowi, radni gminni, przedstawiciele organizacji społecznych i zakładów pracy. Szczególnie ciepło zostali powitani współorganizatorzy tegorocznych Dożynek Gminnych: Beata Kwiatkowska – sołtys Rożentala, Tadeusz Laskowski – sołtys Janiszewka, Paweł Szafraniec – sołtys Janiszewa oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Pelplin.

Honory starostów tegorocznych Dożynek Gminnych pełnili pani Edycie Kudzia z Rożentala i pan Paweł Stopa z Janiszewa.

Edyta Kudzia, wspólnie z mężem Andrzejem prowadzą 12 hektarowe gospodarstwo rolne w Rożentalu, które pan Andrzej przejął po swoich rodzicach. Uprawiają zboża oraz trudnią się hodowlą zwierząt gospodarskich.  Mają dwoje dzieci. Pani Edyta pracuje także w Szkole w Kulicach. W swojej miejscowości, w Rożentalu, działa w KGW.

Paweł Stopa jest rolnikiem z Janiszewa. Ma 21 lat, kawaler. Gospodarzy na 30 ha ziemi w Janiszewie. Gospodarstwo przejął po ojcu. Uprawia głównie zboża, zajmuje się też hodowlą trzody, której posiada około 50 szt. Paweł Stopa jest zaangażowany społecznie w spawy swojego sołectwa w Janiszewie.

Po przywitaniu i wprowadzeniu, starostowie Dożynek przekazali chleb Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin. Po przyjęciu chleba, Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Przedstawił krótką charakterystykę gminy Pelplin od strony rolniczej i zapewnił, iż dołoży wszelkich starań, aby chleb, owoc pracy tak wielu osób, dzielony był sprawiedliwie. Następnie głos zabrał Starosta Tczewski Józef Puczyński, który zaznaczył, że powiat tczewski to w dużej mierze tereny rolnicze, stąd potrzeba ciągłej troski o wspieranie pracy rolników i dbałość o rozwój wsi.

Gości i uczestnicy Dożynek Gminnych chętnie skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Była tradycyjna grochówka wojskowa, bigos, dania mięsne, chleb ze smalcem i ogórkiem. Nie zabrakło kociewskiego kucha i innych ciast. Tymczasem na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny Burczybas oraz młode wokalistki z gminy Pelplin: Daria Staniszewska, Nikola Freda i Natalia Wensierska.

Tradycyjnie podczas Dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród wieńców przygotowanych przez sołectwa: Janiszewo, Międzyłęż, Gręblin, Rudno, Rożental, Bielawki, komisja za najpiękniejszy uznała wieniec z Rożentala. Pani sołtys Beata Kwiatkowska odebrała puchar Burmistrza Pelplina oraz nagrodę – czek na 300 zł dla sołectwa. Pozostałe sołectwa otrzymały także pamiątkowe puchary.

Uczestnicy Dożynek mogli obejrzeć niecodzienny pojedynek szachowy. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie oraz Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie wcielili się w postacie poszczególnych figur na dużej szachownicy, tworząc w ten sposób „żywe szachy”. Pojedynek Burmistrza Andrzeja Stanucha z Przewodniczącym Mirosławem Chyłą zakończył się zwycięstwem Burmistrza.

W dalszej części programu Dożynek dominowała muzyka i zabawa. Na scenie znakomicie zaprezentował się zespół Malayka, złożony z muzyków z Pelplina i Trójmiasta. Następnie z repertuarem dico-polo wystąpił zespół Discover, a gwiazdą wieczoru był z pewnością Jacek Silski zwany polskim Julio Iglesiasem. Artysta wystąpił z parą taneczną, która w rytm muzyki zaprezentowała piękną salsę. Natomiast wieczorem, do zabawy, zagrał zespół Panta Rhei.

Dożynki Gminne to także czas rozgrywania Turnieju Sołectw. Do rywalizacji stanęły trzy sołectwa: Rożental, Janiszwo i Bielawki. Po zaciętej i pełnej humoru rywalizacji, zwyciężyło sołectwo Bielawki.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pracowali przy organizacji Dożynek Gminnych 2011.

 

Zgodnie z tradycją gospodarzami Dożynek Gminnych i współorganizatorami byli przedstawiciele poszczególnych sołectw z Gminy Pelplin.

W tym roku były to sołectwa Rożental, Janiszewo oraz Janiszewko.

 

Organizacja: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

 

Patronat nad Dożynkami, objął jak co roku

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch

 

Sponsorem Dożynek Gminnych była firma Pelplin Sp. z o.o. Grupa Gamesa

 

 

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij

 

Foto. Dariusz Brzeziński (tutaj)

Foto. Seweryn Brzeziński (tutaj)

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk