MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-09-19 XI Jarmark Cysterski przeszedł do historii
W miniony weekend, w dniach 17-18 września 2011 r., Pelplin ponownie znalazł się pod pieczą cystersów. Stało się tak za sprawą Jarmarku Cysterskiego, który po raz jedenasty odbył się na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.
Wieść o magii dni, w których Pelplin wraca do swych korzeni obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściąga także gości z całej Polski a nawet z zagranicy. Zacznijmy zatem od początku.
Obchody Jarmarku rozpoczęły się w sobotę (17.09). O godz. 10:00 z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XVII Biegu Cysterskiego. Zawodnicy biegli w czterech kategoriach wiekowych. Dekoracji zwycięzców dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch.
W samo południe XI Jarmark Cysterski został oficjalnie otwarty przez Starostę Tczewskiego Józefa Puczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha oraz Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego Alicję Słyszewską. Wśród gości obecna była Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, która w swoim wystąpieniu wspomniała, że dzięki takim wydarzeniom jak Jarmark Cysterski młodzież w ciekawy sposób uczy się historii.
Na placu przed Collegium Marianum młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego mogła podszkolić kunszt rycerski sprawdzić swoje rycerskie umiejętności biorąc udział w turnieju rycerskim. W międzyczasie w krużgankach katedralnych Burmitrz Pelplina otworzył wystawę prac studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy, którzy od 6 września gościli w naszym mieście próbując uchwycić piękno Pelplina w swoich pracach.
Słoneczne, sobotnie popołudnie upłynęło w radosnej atmosferze. O godzinie 14:00 na plac przed Collegium Marianum przybyło wielu miłośników dobrej zabawy, aby wziąć udział w pikniku Cysterskie Złoto. Pracownicy referatu ds. promocji i informacji wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich Rożental przygotowali ciekawy program spotkania. Pyszna pelplinka, smaczna drożdżówka z jabłkiem, powidła i inne jabłeczne smakowitości niezaprzeczalnie królowały sobotniego dnia.

O godzinie 18:00 w Bazylice Katedralnej odbył się V Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Natomiast wieczorem goście bawili się podczas biesiady zbójeckiej.
W niedzielę już od wczesnych godzin rannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii a także Koła Gospodyń Wiejskich, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. Tradycyjnie już o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy.
Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina i krótkiej scence rodem z średniowiecza, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze od miasta księciu Jacentemu, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. W ogrodach seminaryjnych odbył się Turniej gry cysterskiej – Petanque, natomiast dzieci uczestniczyły w poszukiwaniu "Złotej Księgi” szarych mnichów. I choć przez chwilę z nieba polały się strugi deszczu – organizatorzy żartobliwie ogłosili, że to wszystko zostało zaplanowane po to, aby się zbytnio nie kurzyło. Jak zapowiedzieli tak też się stało i do końca dnia nie spadała już ani jedna kropla deszczu.

W Bazylice Katedralnej i na wirydarzu  rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej w ramach V Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Natomiast w krużgankach ożyło pelplińskie skryptorium, gdzie chętni mogli pobrać naukę pięknego pisania piórem i atramentem, a także zobaczyć mogliśmy nietuzinkowe przedstawienie w wykonaniu członków Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina z Kroniki Pelplińskiej – 735 lat historii cysterskiego klasztoru w Pelplinie.

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się widowiskowy spektakl historyczno-kostiumowy oparty na lokalnej legendzie o Zbójcerzach Materny. Tak zakończył się XI Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

(RPI)

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij  (tutaj) .

Oficjalny sponsor XI Jarmarku Cysterskiego
 
Pozostali sponsorzy
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk