MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2011-11-11 Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2011 roku odbyły się obchody 93. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Co roku święto to obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

W Pelplinie uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu parafialnym, gdzie przed pomnikiem pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego delegacja samorządu Miasta i Gminy Pelplin złożyła wiązankę kwiatów. Następnie w Bazylice Katedralnej  w intencji ojczyzny odbyła się msza święta, w której uczestniczyły poczty sztandarowe, władze Miasta i Gminy Pelplin, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie i mieszkańcy Pelplina. Następnie w asyście Pelplińskiej Orkiestry Dętej wszyscy przeszli na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem poległych za Ojczyznę, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej przy dźwiękach Orkiestry Detej, mieszkańcy Pelplina przeszli do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w wykonaniu dzieci z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie odbyła się część artystyczna. Po pięknym, patriotycznym występie ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego "Kiedy myślę Polska". Konkurs został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury z okazji 93. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski (wyniki konkursu tutaj) .

Aby zobaczyć zdjęcia (kliknij tutaj)

Foto. Seweryn Brzeziński


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk