MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-07-01 Goście z Włoch pożegnali Pelplin

W poniedziałek 25 czerwca do Pelplina przybyła 5.cio osobowa delegacja z Colletorto we Włoszech, Maria, Kristina, Marco, Antonio i Armando.  Nawiązanie kontaktów nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy to delegacja z Pelplina gościła w Colletorto w ramach początków współpracy z partnerem do unijnego projektu „Europa dla obywateli”. Celem programu jest promocja kultury poszczególnych krajów, rozwój trwałej współpracy pomiędzy obywatelami oraz włączenie mieszkańców do aktywnego udziału w integracji europejskiej. Organizacja pozarządowa z Colletorto we Włoszech wyraziła chęć podjęcia współpracy i zaprosiła delegację z Pelplina na pierwsze spotkanie do siebie. Teraz przyszedł czas na rewizytę, która zorganizowana została przez Miejski Ośrodek Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną i pelpliński samorząd.

Pierwszego dnia goście z Włoch zwiedzili piękną katedrę w Pelplinie, Muzeum Diecezjalne i nową Bibliotekę Diecezjalną. W godzinach popołudniowych, w Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie grupy włoskiej z grupą polską, która już w sierpniu tego roku wyjedzie do Colletorto. Na spotkaniu lider projektu Marco Verna przedstawił zaplanowane działania i podziękował inicjatorom z Polski za dotychczasową współpracę. W środę obyło się oficjalne spotkanie z władzami miasta Pelplina. W spotkaniu udział wzięli zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Pelplinie Rufin Wysocki oraz inni goście.  Następnie goście udali się do Gniewa, gdzie uczestniczyli w uroczystym otwarciu Mini Mistrzostw Europy w piłce nożnej dla chłopców, zwiedzili zamek i popływali godolą po Wiśle. Wieczorem goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli gospodarstwo rolne Jana Krajnika w Rajkowach.  Czwartek był dniem zwiedzania Trójmiasta. Goście zobaczyli nabrzeże przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, następnie przepłynęli statkiem do Sopotu na molo, a w godzinach popołudniowych zawitali do Gdańska, gdzie wieczorem wspólnie z kibicami z Polski i Niemiec obejrzeli mecz Niemcy-Włochy w strefie kibica. Oczywiście po zakończeniu meczu radość była ogromna bowiem to piłkarze Włoch okazali się lepsi. W piątek 29 czerwca, ostatni dzień wizyty, Włosi odwiedzili Zakład Masarski Stanisława Rąbały w Bielawkach. Następnie udali się na wypoczynek i obiad do restauracji Ren w Iwicznie, gdzie przy pięknej, słonecznej pogodzie skorzystali z przejażdżki rowerami wodnymi. Wieczorem w Miejskiej Bibliotece w Pelplinie odbyło się oficjalne podziękowanie i pożegnanie gości ze słonecznej Italii. Zastępca Burmistrza Pelplina Tadeusz Błędzki, Mirosław Chyła Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie, Piotr Łaga dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Dorota Sakowska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie jeszcze raz wyrazili radość ze spotkania i nawiązania współpracy.  W imieniu członków delegacji, ale też w imieniu mieszkańców Colletorto, Marco Verna podziękował za wspaniałe, pełne miłych niespodzianek przyjęcie w Polsce.

Kolejnym etapem wzajemnej współpracy będzie wizyta mieszkańców Pelplina w Colletorto latem tego roku podczas wspólnego projektu z gospodarzami, czyli Włochami oraz gośćmi z Francji i Malty.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury bardzo dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji wizyty, studentom z Gdańska pochodzącym z Pelplina, pracownikom samorządowym i innym mieszkańcom.

Zdjęcia / Photos


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk