MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2012-08-19 Festiwal „Kociewiacy, Kaszubi, pomiędzy kulturami Krzyżacy”

18 sierpnia 2012 w Pelplinie odbył się  Festiwal „Kociewiacy, Kaszubi, pomiędzy kulturami Krzyżacy”. Impreza promująca kulturę ludową Kociewia i Kaszub oraz nawiązująca do dziedzictwa i historii regionu Pomorza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie i Chorągiew Rycerską APIS Jacentego Ordowskiego.

Zaproszenie na Festiwal przyjęli i Kaszubów reprezentowali:  Koło Gospodyń Wiejskich z Górek gmina Karsin pow. Kościerzyna z zespołem "Kaszuby" i Gminna Rada KGW z Łęczyc pow. Wejherowo

Kociewiacy reprezentowani byli przez: Kociewski Zespół Regionalny "Burczybas", KGW z Lipiej Góry, zespół "Psiotrowe Dziewuchy", "Błękitna Wstęga", KGW z Lubichowa pow. Starogard Gd., „Kapelę nad Wierzycą” z Pelplina oraz wystawców z regionu.

Punktualnie o godz. 14.00 sprzed pelplińskiego magistratu wyruszył barwny korowód Kociewiaków, Kaszubów, Krzyżaków, gości oraz mieszkańców. Na czele korowodu przygrywał Kociewski Zespół Regionalny "Burczybas". Oprócz kolorowych regionalnych i krzyżackich strojów można było usłyszeć skoczne przyśpiewki obu regionów. "Dziwne to są koleje losu, iż dwa narody Kociewiacy i Kaszubi zostały połączone przez Krzyżaków. Dzięki temu spotkaniu dowiemy się jak możemy się pięknie różnić i pięknie bawić" - takimi słowami powitał uczestników sobotniej imprezy przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła. W otwarciu Festiwalu uczestniczyli także: Marianna Wiśniewska - reprezentująca grupę Kaszubów z Łęczyc, Mirosława Jarząbek - reprezentantka Kaszubów z gminy Karsin, Stanisław Ackerman - członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, Józef Turzyński - przewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku oraz organizatorzy: Piotr Łaga - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Krystyna Gierszewska - prezes Kociewskiego Forum Kobiet i Jacenty Ordowski - mistrz krzyżacki z Chorągwi Rycerskiej Apis. Chorągiew Rycerska na powitanie gości wykonała salwę na wiwat z artylerii średniowiecznej.

Następnie  ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego "Golonka po pomorsku", w którym  udział wzięło dziewięciu uczestników, z których zespół jurorski w składzie: Artur Michna, Kinga Gawrońska i Marcin Ostrode wyłonił trzy zwycięskie dania. Pod uwagę brano przede wszystkim zgodność receptury z tradycją, estetykę wykonania oraz walory smakowe potrawy. Za najlepszą jurorzy uznali golonkę gotowaną Anny Pieleckiej z Lignów Szlacheckich. Miejsce drugie przypadło golonce Stanisława Gierszewskiego z Lignów Szlacheckich, zaś miejsce trzecie zajęła golonka Elżbiety Janke z Górek.

Prowadzący Jacenty Ordowski prezentował kolejno stoiska przygotowane przez oba regiony. Uczestnicy imprezy mogli więc zapoznać się z haftem kociewskim i kaszubskim, z wykorzystaniem jego motywów nie tylko na serwetach, ale także igielnikach, krawatach, kolczykach, zakładkach do książek, kartkach okolicznościowych.  Można było zobaczyć przepiękne czepce, chusty, obrazy, rzeźby. Odwiedzający festiwal mogli  spróbować smakowitych przekąsek, domowego ciasta, ruchanek prosto z patelni KGW Górki, napić się krzyżackiego piwa z Parpar. Można też było nabyć miód, przyprawy, wędzonki z Gospodarstwa Ekologicznego z Jeżewa, chleba na serwatce i szandara z Osówka, kotleta pieczonego z Łeczyc, itp. 

Na scenie z kolei  tętniło regionalne życie kociewskie, kaszubskie i... krzyżackie bowiem organizatorzy w całej pełni pokazali bogactwo folklorystyczne oraz życie codzienne obu regionów. Uczestnicy imprezy  wsłuchiwali się w recytowane w gwarach utwory, scenki rodzajowe "Wrejowanie w cemno" czy "Nasze chłopy". Podziwiali występy kociewskich i kaszubskich zespołów ludowych i uczestniczyli w nauce tańców regionalnych i średniowiecznych. Odwiedzający Festiwal mogli ubrać się w strój regionalny i zobaczyć, czy łatwo jest poruszać się w takim ubraniu. Chętni mogli też spróbować gry na instrumentach ludowych - diabelskich skrzypcach czy burczybasie. Instrumenty te występują zarówno w muzyce kociewskiej jak i kaszubskiej. Prezentacje obu kultur przeplatane były pokazami kunsztu rycerskiego, walkami z użyciem mieczy, toporów, kiścieni oraz średniowiecznymi plasami dwórek. Podczas imprezy pokazane zostały obyczaje obu kultur z zażywaniem tabaki włącznie. Inną atrakcją sobotniego, pięknego i słonecznego popołudnia były dawne zabawy podwórkowe min. "kociewskie jaja" czy "kółko i kijek".

Wszyscy uczestnicy imprezy poczęstowani zostali pożywną zupą - kociewską grochówką i tortem, który udekorowany był herbem kociewskim i kaszubskim.

O godz. 20.00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru zespołu "Nazir", który tak rozbawił publiczność, iż trudno było wszystkim się pożegnać.

Festiwal "Kociewiacy, Kaszubi - pomiędzy kulturami Krzyżacy" współfinansował Powiat Tczewski, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego, Bank Spółdzielczy w Skórczu i Bank Spółdzielczy w Tczewie.

Serdecznie podziękowania kierujemy do: Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, pana Stanisława Rąbały, pana Leszka Melera.  

Zdjęcia


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk