MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 05 lipca 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-01-21 Zaśpiewali z młodzieńczym entuzjazmem

W niedzielę 20 stycznia 2013, w godzinach wieczornych w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się "Świąteczny koncert kolęd i pastorałek" w wykonaniu chóru JUVENTUS z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego z Nowego Dworu oraz uczniów i nauczycieli Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Pelplinie.

Pomysłodawcą koncertu był student Akademii Muzycznej w Gdańsku Mateusz Kotwica. Koncert poprowadził ks. Tomasz Rakowski - dyrektor wspomnianej Szkoły Muzycznej w Pelplinie. Młodzi muzycy nie tylko pięknie śpiewali, porywając przy tym publiczność do aktywnego udziału, ale też dzielili się swoim doświadczeniem wiary. Koncert miał charakter charytatywny. Zbierano środki na renowację zabytkowych organów w kościele w Miłoradzu. Obecny na koncercie Proboszcz tej parafii podziękował za organizację koncertu.

Chór i muzycy zaprezentowali piękne i pełne dynamizmu wykonanie kolęd i pastorałek. W ponad godzinnym koncercie publiczność usłyszała  utwory w aranżacjach przygotowanych przez Mateusza Kotwicę. Zebrani na sali gromkimi brawami nagrodzili artystów. Gratulujemy! To była duchowa uczta!

Zdjęcia

Młodzieżowy Chór Juventus to grupa 40 młodych ludzi, których łączy wielka pasja wspólnego śpiewania i miłości do muzyki gospel. Pomimo 45 lat istnienia (!) przy parafii Krzyża Świętego w Tczewie, jest to grupa ludzi młodych duchem... i ciałem. Nazwa "Juventus" oznacza "młodość", dlatego obecni chórzyści to często dzieci pierwszych "Juventusowców". Obecnie chór tworzą uczniowie szkół średnich,studenci, a od niedawna sporadycznie nawet młodzież gimnazjalna.
Od sześciu lat dyrygentką chóru jest gdańszczanka - absolwentka Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku - Joanna Klekowiecka. repertuarze Chóru znajdują się utwory a cappella oraz z towarzyszeniem różnych składów instrumentalnych, poważne i nastrojowe oraz radosne i pełne ekspresji, tak jak muzyka gospel, w języku polskim, angielskim, francuskim, łacińskim, afrykańskim, szwedzkim a nawet hebrajskim. Na stałe współpracują i koncertują z tczewską orkiestrą kameralną "Sanctae Crucis", różnymi zespołami (np. Mietek Blues Band, New Life Music) i trójmiejskim jazzmanem- Cezarym Paciorkiem, który jest również kompozytorem kilku utworów w repertuarze chóru.
W tym roku chór dwukrotnie wystąpił z Marylą Rodowicz i jej zespołem (Top Trendy w Sopocie i Festiwal Gospel w Osieku). W sierpniu 2003 i 2004 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gospel "Camp meeting Osiek" ich radosny śpiew został nagrodzony III miejscem i Bursztynową Różą. Do tej pory, co roku występują w Osieku jako gość Festiwalu, wykonując zamówione specjalnie na tą okazję utwory (np. "Psalmy Dawida" skomponowane w 2005r. przez Zbigniewa Małkowicza). W kwietniu 2006 roku Juventus po raz pierwszy odbył zagraniczną trasę koncertową. Koncertowali w kościołach, szkole i konsulacie RP w Sztokholmie oraz uczestniczyli w koncercie charytatywnym na rzecz Domu Opieki w Ełku organizowanym co roku w Sztokholmie przez Niezależny Hufiec Harcerstwa Polskiego.
Od czasu wspomnianego Festiwalu w Osieku Juventus to nie tylko chór, ale również wspólnota ludzi, którzy odkrywają, że muzyka i śpiew zbliżają do Boga- Dawcy wszelkich talentów i Źródła wielkiej radości! Strona zespołu www.juventus.tczew.pl

Niepubliczna Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia w Pelplinie jest nową formą edukacji muzycznej w Pelplinie i na Pomorzu. Szkoła przygotowuje na poziomie szkoły muzycznej II stopnia uczniów w klasie organów, skrzypiec, wiolonczeli oraz w śpiewie solowym. Szkoła wpisuje się w piękne tradycje muzyczne Pelplina. Dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Muzycznej jest ks. dr Tomasz Rakowski


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk