MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-04-17 Film o starogardzkich Piekiełkach z udziałem Zbigniewa Wodeckiego wkrótce w kinie

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych ALL ART ze Starogardu Gdańskiego zekranizowało legendę o starogardzkich Piekiełkach pt. "Piekiełki - Legenda o drwalu, miłości i pokrzywach". Film powstał na podstawie legendy napisanej przez Andrzeja Grzyba. Narratorem bajki jest Zbigniew Wodecki.

Pomysł sfilmowania legendy z Kociewia narodził się w początkach 2012 roku, podczas rozmów nad kształtem i programem funkcjonowania Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych All Art. Wydarzenie miało stać się wizytówką i zapowiedzią charakteru nowo powstającej organizacji pozarządowej.
Scenariusz do filmu stworzył Piotr Ossowski - pomysłodawca i reżyser bajki, która jest rozbudowaną, poszerzoną i zmodyfikowaną wersją legendy napisanej przez Andrzeja Grzyba. Opowiada genezę powstania nazwy Piekiełki, miejsca Starogardzianom znanego z licznych imprez plenerowych i spotkań integracyjnych, a także związaną z tym miejscem historię Joannity - rycerza - zjawy.
Zdjęcia do filmu zostały nakręcone we wrześniu 2012 roku przez Daniela Olszewskiego.
Sceny w większości były sfilmowane w muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Tam stowarzyszeniu All Art udostępniono jedną z kociewskich chat, a także kościół, eksponaty i stroje. Zdjęcia do filmu kręcone były też nad rzeką Wierzycą na Piekiełkach. Swój prywatny plener i wnętrze starej chaty udostępnił do zdjęć Maciej Pawełek. 
W filmie zagrali przedstawiciele różnych organizacji. Oprócz przedstawicieli stowarzyszenia All Art w postacie z legendy o Piekiełkach wcielili się członkowie Bractwa Rycerskiego ze Starogardu i panie reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich z Janowa. O efekty specjalne zadbali twórcy grupy Rectiv 13. Muzykę skomponował Piotr Negowski. Piosenkę promującą film do słów Piotra Ossowskiego stworzył Jacek "Jaca" Hoduń. Utwór, do którego powstał klip wykonała Familia HP.
Już na początkowym etapie prac nad filmem zrodził się pomysł zaangażowania do projektu znanej z mediów postaci. Udało się namówić do tego Zbigniewa Wodeckiego, popularnego polskiego muzyka, który zgodził się zostać narratorem bajki.
Film w całości był przewidziany jako projekt autorski, więc wszystkie jego elementy tj. większość strojów, muzyka zostały stworzone wyłącznie na potrzeby nagrania bajki. 

Uroczysta premiera filmu z udziałem aktorów i twórców przedsięwzięcia odbędzie się 20 kwietnia br. w starogardzkim kinie "Sokół". Dzień później odbędzie się projekcja dla zainteresowanych widzów o godz. 14:00. Seanse będą biletowane: 10 zł (seans premierowy 20 kwietnia o godz. 17:45), 5 zł (seans 21 kwietnia o godz. 14:00).

W planie także pokazy popremierowe dla mieszkańców okolic.

źródło: www.24starogard.pl

Oficjalny klip do filmu Legenda kociewska

ZOBACZ zwiastun filmu


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk