MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 07 października 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-04-27 Pierwszy taki pokaz mody w Pelplinie

Wieczorem 26 kwietnia 2013 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się po raz pierwszy POKAZ MODY. Uczestnicy pokazu obejrzeli kreacje znanych projektantów, Małgorzaty Wasik i Pawła Kroka oraz autorskie stylizacje Angeliki Szulfer. Przedstawione zostały też kolekcje odzieżowych sklepów z Pelplina – Imperial i Sylwii Latochy. Modelki prezentowały najnowsze trendy fryzjerskie oraz biżuterię rodzimych wytwórców – Tomisława Alfuth i Mirosława Szulca.

Pokaz muzycznie rozpoczął Klaudiusz Rosłół, który na skrzypcach elektrycznych zagrał do utworu Bonnie Tyler. Po przywitaniu i wprowadzeniu przez dyrektora Ośrodka Kultury Piotra Łagi, rozpoczął się pierwszy pokaz. W roli modelek wystąpiły dziewczyny z Pelplina i okolic, dla większości których był to debiut na wybiegu.  

W pierwszej kolejności zebrani obejrzeli pokaz „Lato nad morzem”, a w nim kolekcje odzieży ze sklepu Imperial z Pelplina i biżuterię z Pracowni Mirosława Szulca z Pelplina. Modelki w zwiewnych sukienkach, pastelowe barwy, różne style dominowały na wybiegu.  Następnie w tym samym, letnim klimacie, zaprezentowane zostały stylizacje bardziej na co dzień, typu dżinsy, ze sklepów Imperial i Sylwii Latochy. Pokaz poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu grupy teatralnej działającej w Ośrodku Kultury w Pelplinie. Warto wspomnieć, że właściciele sklepu Imperial ufundowali 2 bony na zakupy o wartości po 50 zł. Bony trafiły do osób, które najszybciej odpowiedziały na pytania dot. światowych projektantów mody.


W dalszej części widzowie obejrzeli stylizacje na lato, ale w bardziej alternatywnym wydaniu, w stylu rockowym z folkiem, stylistki Angeliki Szulfer. Angelika prowadzi w Kartuzach galerię „Retro Szafa”, z biżuterią, odzieżą,  przedmiotami wykonanymi ręcznie przez młodych  twórców. Są to przedmioty ozdobione metodą decoupage,  ręcznie malowane, wyszywane, rzeźbione. Ich gama jest niezwykle szeroka i bogata. Podczas pokazu zaprezentowane zostały kolekcje inspirowane folklorem kaszubskim, w formie biżuterii, ubrań w subtelnym charakterze vintage oraz mocnym rockowym stylu. Po pokazie, autorka i właścicielka „Retro Szafy” opowiedziała o swojej pasji i pracy.

Paweł Krok, to młody projektant z Gdańska, którego kolekcję można było zobaczyć na pokazie mody w Ośrodku Kultury. Artysta od kilku lat rozwija swoją pasję do projektowania i krawiectwa. Eksperymentuje z różnymi formami kostiumów, czerpiąc inspiracje ze średniowiecznych strojów, egzotycznych kostiumów oraz klasycznych baśni. W Ogólnopolskim Konkursie dla pasjonatów mody zakwalifikował się do finalistów III edycji Young Fashion Day. Finałowe kostiumy prezentowane były podczas pokazu w Pelplinie. Pokaz składał się z pięciu części, z których ostatnią był projekt angel (modelka w pięknym stroju anioła z dużymi skrzydłami).

W przerwie organizatorzy zaprosili gości na lampkę szampana z „małym dodatkiem”, a drugą część rozpoczął pokaz tańca w wykonaniu Karoliny Hajduk i Jakuba Langmessera. Tancerze wprowadzili zebranych w klimat  balu i baśni, aby w takiej atmosferze obejrzeć modelki w kolekcjach sukienek z bursztynową biżuterią.

Następnie na wybiegu pojawiły się modelki w dwóch kolekcjach Małgorzaty Wasik. Jej kolekcja dyplomowa „Geometria form”, podczas Cracow Fashion Awards 2009 została wyróżniona i nagrodzona publikacją na łamach czasopisma Moda Forum oraz statuetką Wysoki Poziom redakcji Spektrum. Projektantka obecnie przebywa w Hiszpanii, a na pokazie w Pelplinie reprezentowana była przez jej siostry Elżbietę i Anię. W piątkowy wieczór w Ośrodku Kultury przedstawiona została w pierwszej kolejności kolekcja  „W chmurze”, którą projektantka wykonała w technice alta costura (począwszy od wykonania szkiców modeli, wyboru kolorystyki, doboru tkanin, zdjęcia miary, wykonania konstrukcji po przez własnoręczne wykonanie kolekcji). W drugiej kolejności pojawiła się kolekcja „ Futusfera”, która podczas XX edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka, została wyróżniona przez Jury Mediów w kategorii premier visión. Kolekcja została także zaprezentowana podczas Valencia Fashion Week oraz znalazła się w kalendarzu dla Muzeum w Pałacu w Wilanowie na rok 2013 (fotograf Tomasz Sikora).

Na finał modelki, projektanci, styliści i organizatorzy otrzymali zasłużone brawa. Podziękowania od organizatorów i gratulacje dla wszystkich modelek za udany występ!

Modelki: Kasia, Paulina, Kamila, Monika, Kinga, Anna, Ewelina, Justyna, Paulina, Anna - zostały przygotowane przez:

Studio fryzjerskie G&K Plichta w Starogardzie Gdańskim
Wizaż -Gabinet Kosmetyczny Emilia w Pelplinie
 

Koordynacja, choreografia pokazów mody – Anna Łaga

Sponsorzy:

Agripel Pelplin – dealer ciągników i maszyn rolniczych

Kinsky Sp. z o.o. Pelplin - oferuje drewno egzotyczne z Kanału Panamskiego, wyłączny przedstawiciel na Polskę

Zakłady Mięsne Stanisław Rąbała, Bielawki, gm. Pelplin

Wsparcie - Bogumiła i Marek Worzała, Grill Bar Pelplin; Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim

 

Roman Hudzik, Piotr Hibner


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk