MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-04-21 Słoneczna "Kociewska wiosna"

W niedzielę 21 kwietnia 2013 roku, w Pelplinie odbyła się kolejna, już piąta „Inaugurację sezonu motocyklowego - Kociewska Wiosna”.

Impreza po raz pierwszy zorganizowana została z inicjatywy Adama Lemke i po kilku latach rozrosła się do dużego wydarzenia, które organizowane jest przez Klub Moto-Kociewie z Pelplina, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Gminę Pelplin i Parafię Katedralną w Pelplinie.  

Pierwszy na zlot motocyklowy do Pelplina przybył już w piątek wieczorem pan Jacek Witkowski spod Warszawy. Pan Jacek z firmy Energoprojekt Warszawa, jednego z głównych sponsorów „Kociewskiej wiosny”, jest zapalonym motocyklistą. Do Pelplina przybył z całą rodziną (żona z małym dzieckiem samochodem) już po raz kolejny. Jest też członkiem pelplińskiego klubu motocyklistów.

Około godziny dziewiątej, plac przed katedrą zaczął szybko wypełniać się różnymi motocyklami. Przed Collegium Marianum, wzdłuż pięknej alei, ustawiły się pojazdy starodawne. Wśród nich były zarówno takie z lat przedwojennych oraz dobrze znane Warszawy oraz duże i małe fiaty z lat siedemdziesiątych. Naprzeciw stały stare motocykle, doskonale zadbane, począwszy od  lat trzydziestych XX wieku.

Przybywający motocykliści otrzymywali przy wjeździe specjalne, pamiątkowe opaski oraz okolicznościowe znaczki. Organizatorzy wydali około 2 tys. znaczków , jednak dla wielu fanów dwóch kółek ich zabrakło, bowiem do Pelplina przybyło znacznie więcej motocyklistów. Szybko zapełniła się cała część zamkniętej ulicy Starogardzkiej, plac przed kościołom Bożego Ciała, ul. Kanonicka, plac przed Seminarium Duchownym.

O godz. 13.30 w Bazylice Katedralnej sprawowana była msza św., której przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Brzeziński. Po mszy św. poświęcone zostały motocykle i kierowcy. Natomiast na scenie nastąpiło oficjalne powitanie, którego dokonali zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, dyrektor Ośrodka Kultury w Pelplinie Piotr Łaga oraz Danuta Lemke z Klubu Moto-Kociewie z Pelplina. Organizatorzy połączyli się telefonicznie z Adamem Lemke, który przebywa obecnie w Norwegii i w ten sposób pan Adam powitał wszystkich zebranych w na „Kociewskiej wiośnie” w Pelplinie. Cała impreza, dzięki uprzejmości lokalnych firm, transmitowana była na żywo w Internecie.

Na Przystani Króla Jana III Sobieskiego, gdzie zainstalowana została scena, gastronomia i wystawcy, goście i mieszkańcy Pelplina mogli posłuchać dużej dawki dobrej muzyki. Kolejno wystąpili: zespół Crazy 8 ze Starogardu Gd.,  Cherries In Ski z Trójmiasta, BackUp rosyjsko-polski zespół założony w Sankt Petersburgu oraz na koniec zespół Underdub z Pomorza. Był więc stary dobry old school-owy rock and roll, rockabilly, swing z lat 50tych i 60tych, doskonałe covery największych hitów lat 70tych, rock i reggae. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.

Prowadzący imprezę Krzysztof ze Skórcza w przerwach bawił publiczność dowcipami, ale przede wszystkim zapowiadał każdy z koncertów i prowadził różne konkursy. Organizatorzy nagrodzili upominkami sponsora firmy Ravenol najmłodszego motocyklistę, następnie osobę, która przebyła najdłuższą drogę do Pelplina - w upominku makieta motocykla przekazana przez Burmistrza Pelplina, kierowcę posiadającego najdłużej prawo jazdy i innych.  

Jeszcze niespełna tydzień temu, organizatorzy byli pełni obaw, bowiem prognozy mówiły, że niedziela może być chłodna i deszczowa. Tymczasem niedziela w Pelplinie była słoneczna i bardzo ciepła. Tak więc do Pelplina licznie przybyli motocykliści, a na imprezie przewinęło się tysiące osób. Miejsca w kompleksie gastronomicznym były zapełnione, a plac zabaw dla dzieci przez całą imprezę cieszył się dużą frekwencją.

Na zakończenie imprezy po raz kolejny popłynęły podziękowania dla sponsorów, dzięki którym organizacja całego przedsięwzięcia była możliwa. „Kociewska wiosna” dofinansowana została ze środków sponsorów: Elektrownia Północ (sponsor główny) oraz PGE  Energia Odnawialna, Energoprojekt Warszawa, Ravenol i inni. Organizatorzy dziękują strażakom z OSP Pelplin, służbom miejskim, Pelmedowi Pelplin oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przebiegu imprezy (lista ta jest bardzo długa). Podziękowania dla Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej i Collegium Marianum za użyczenie terenu na organizację "Kociewskiej wiosny".

Zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie (na Facebooku)

 

 

 

                                                                                                                        

Główny sponsor

Elektrownia Północ Sp. z o. o.

 

Pozostali sponsorzy

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk