MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 05 lipca 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-05-30 Jubileusz Ośrodka Kultury

29 maja 2013 roku, Ośrodek Kultury w Pelplinie świętował 60.lecie działalności. Jubileuszowa uroczystość zgromadziła wielu gości, a wśród nich władze samorządowe gminy Pelplin i powiatu tczewskiego, byłych dyrektorów i pracowników Ośrodka Kultury, dyrektorów gminnych placówek oświatowych, instytucji kulturalnych, przedstawicieli lokalnego biznesu, sponsorów oraz innych gości i mieszkańców.

W programie uroczystości prowadzonej przez panią Teresę Kropidłowską oraz dyr. Piotra Łagę wystąpiła „Pelplińska Orkiestra Dęta”, pianistki ze Szkoły Muzycznej w Pelplinie Magdalena Puchowska i Daria Staniszewska, wokalistka Nikola Freda oraz grupa teatralna MOK pod kierunkiem Piotra Weintza. Na zakończenie goście zobaczyli i usłyszeli piękny koncert muzyczny na skrzypce i akordeon w wykonaniu Klaudiusza Rosoła i Pawła Zagańczyka. Niespodzianką był ukrywany w tajemnicy występ zespołu pieśni „Oj-toto” z Ośrodka Kultury, który „na wesoło” wyśpiewał urodzinowe życzenia.

Spontanicznego śpiewu było więcej, bowiem pani Krystyna Czocher-Detlaff, kierownik Szkoły Muzycznej w Pelplinie, życzenia od siebie i całego grona Szkoły, także zaśpiewała. Podczas Jubileuszu przypomniano krótko historię Domu Kultury w Pelplinie i dyrektorów tej placówki oraz w formie prezentacji i filmu zaprezentowano działalność ostatnich lat. Dyrektor Ośrodka Kultury wręczył podziękowania władzom gminy, sponsorom oraz innym osobom i podmiotom za współpracę oraz podziękował wszystkim. Goście otrzymali pamiątkowe medale wydane na okoliczność 60.lecia Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Z historii

Dom Kultury w Pelplinie, bo taka była wówczas nazwa, powołano do życia 20 maja 1953 roku. Pierwszym kierownikiem nowej instytucji kultury był Bernard Hanke.

W latach powojennych w Pelplinie, jak piszą lokalne kroniki,  „była grupa osób, których pasją było aktorstwo i granie sztuk teatralnych. Spotykali się po pracy, po szkole i grali. Był też chór, było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i grupy sportowe (Sokół, Unia, Wierzyca). To wokół tych grup skupiało się życie kulturalne i sportowe w tym okresie”.

Od lat pięćdziesiątych XX stulecia aktywnymi działaczami kultury w Pelplinie byli państwo Cecylia i Paweł Adamowscy. Pani Cecylia w 1964 roku została kierownikiem kina „Wierzyca”.  Jak wspominała „Był to czas, kiedy filmy wyświetlano codziennie i sala zawsze była wypełniona ludźmi”.  „To była prawdziwa rozrywka”.

Natomiast pan Paweł Adamowski uwielbiał teatr, zatem organizował wokół siebie mieszkańców Pelplina chętnych do gry na scenie. Grali raz w miesiącu, a ich sztuki cieszyły się dużą popularnością. Wtedy nie było telewizji, mało kto miał radio, a ludzie chcieli mieć jakąś rozrywkę, więc przychodzili do kina i teatru.

W latach 1983-1988 Ośrodkiem kierował Albin Zielke, znany przede wszystkim jako wybitny trener lekkoatletyki. W kolejnych latach, do 1989 roku, dyrektorem był Kazimierz Polec, założyciel sekcji zapaśniczej, z wieloma sukcesami. W latach 1989 – 1997 kulturą kierował Adam Rojek. Z jego inicjatywy  powstała kawiarnia „Fiesta”, wyremontowano część obiektów kinowych, powstała galeria „TAK” oraz organizowano m.in. znany i ceniony z przegląd muzyczny „Pelplińska Struna”.

Kolejnym dyrektorem był  Grzegorz Watkowski, wieloboista, trener. W tym czasie powstało zaplecze w obiektach stadionowych przy ul. Czarnieckiego, a w kulturze m.in. rozpoczął działalność coroczny Konkurs Gwary Kociewskiej.  

W 2004 roku dotychczasowy Ośrodek Kultury, Spotu i Rekreacji, rozdzielono dwie instytucje kultury: Bibliotekę Publiczną i Ośrodek Kultury.

W listopadzie 2006 roku kierowanie Ośrodkiem Kultury objął obecny dyrektor Piotr Łaga. Przeprowadzono generalny remont większości obiektów Ośrodka Kultury i rozwinięto działalność. Dzisiaj w dobrych warunkach, w pięknej sali, organizowane są liczne wydarzenia kulturalne cieszące się coraz większą frekwencją publiczności i zaangażowaniem naszych mieszkańców. Miejski Ośrodek Kultury prowadzi cykliczne zajęcia artystyczne, działa „Pelplińska Orkiestra Dęta”, zespoły, grupy. Ośrodek współpracuje z wieloma podmiotami, organizowane są wyjazdy, wycieczki, międzynarodowe wymiany młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy i goście przybywający do Ośrodka Kultury podkreślają dobry standard i bogatą działalność.

 Pliki do ściągnięcia
Relacja Radia Głos (3,289 kB)

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk