MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-08-28 XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej zakończony

W ostatnią wakacyjną środę, 28 sierpnia 2013 r. w Pelplinie uroczyście zakończono XV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej, którego Miejski Ośrodek Kultury był jednym z organizatorów. Początki tego wydarzenia sięgają roku 1992, kiedy to w pelplińskiej Katedrze odbywał się cykl koncertów pt. "Pelplińskie Koncerty Kameralne". Koncerty miały wyłącznie charakter lokalny, a wykonawcami byli głównie muzycy krajowi. W 1999 roku (bezpośrednio po dokonanej renowacji instrumentu głównego) zainicjowana została pierwsza edycja "Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej", który od początku swego istnienia stał się jedną z największych tego typu imprez kulturalnych w Polsce i największą w tej części województwa pomorskiego.

Dziś Festiwal znany jest szerokiemu gremium melomanów. Światowej sławy muzycy oraz różnorodny i ciekawy dobór repertuaru sprawia, że przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią naszego miasta, ściągając rokrocznie do Pelplina rzesze miłośników muzyki organowej.

Po przywitaniu uczestników koncertu, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch podziękował organizatorom, artystom oraz dyrektorowi festiwalu Gedyminowi Grubba, którzy od wielu lat przyczyniają się do tego, że wieść o Pelplinie dociera poza granice sąsiednich miast i gmin.

Podczas koncertu finałowego, dedykowanego pamięci ks. Janusza St. Pasierba – patrona roku 2013,  w murach pelplińskiej Katedry uczestnicy usłyszeli utwory w wykonaniu Polskiej Orkiestry XVIII w., która dostarczyła słuchaczom niezwykłych doznań muzycznych.

Na zakończenie tegorocznej edycji koncertów, uroczystego błogosławieństwa zebranym udzielił ks. bp. Ryszard Kasyna – biskup pelpliński, który podsumowując jubileuszowy festiwal wyraził swoje uznanie dla organizatorów tego wydarzenia, dzięki którym pelplińska katedra rozbrzmiewa pięknymi dźwiękami i od piętnastu lat raczy słuchaczy tak wspaniałą ucztą muzyczną.

W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, która odbywać się będzie tradycyjnie w każdą wakacyjną środę.

 

(MOK za RTI)


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk